KAHTLANE MAAL: „Salvator mundi“ müüdi 2017. aastal 450,3 miljoni dollariga. Kuid Leonardo da Vinci teoseks tituleeritu ei pruugi olla renessansigeeniuse kätetöö. Foto: AFP/Scanpix
Inimesed
30. mai 2019, 18:57

Louvre kahtleb 450 miljoni dollari Leonardo ehtsuses (2)

Louvre'i kunstimuuseum lubas uuel Leonardo da Vinci näitusel viimaks ometi avalikkuse ette tuua maali „Salvator mundi“, mis müüdi 2017. aastal oksjonil 450 miljoni dollari eest. Kuid sahistatakse, et maailma kalleim maal võib Pariisi kuulsas kunstimuuseumis juurde saada sildi „pärit Leonardo ateljeest“. See muudaks üüratu hinnaga ostetud taiese põhimõtteliselt väärtusetuks.

2007. aastal müüdi „Salvator mundi“ („Maailma lunastaja“) tühipalja 1000 dollari eest. Tollal tituleeriti seda teoseks „Leonardo da Vinci eeskujul“. Kuid 2017. aasta novembris New Yorgis Christie'si kunstioksjonil pandi restaureeritud „Salvator mundi“ müüki juba ehtsa Leonardona ning see põrmustas kõik rekordid. 450,3 miljoni dollariga müüdud taies kerkis maailma kalleimaks maaliks. 

„Salvator mundi“ ostja isikut ümbritses saladusloor, kuid hiljem ilmnes, et selleks oli Saudi prints Badr bin Abdullah al Saud, kes arvatavasti tegutses Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmani nimel. 

Mullu 18. septembril pidi kõmuline maal publiku ette jõudma Araabia Ühendemiraatide pealinna Abu Dhabi uues Louvre'is. Kuid septembri algul teatas Abu Dhabi kultuuri- ja turismiamet Twitteris, et kõmulise taiese esitlemine lükkub määramata ajaks edasi, kirjutas toona New York Post. Põhjendusi ei toodud. 

Mitmed kunstieksperdid on avaldanud juba aastaid arvamust, et  „Salvator mundi“ polegi „Mona Lisa“ autori teos, vaid mõne tema õpilase kätetöö. Mitme spetsialisti sõnul võib maali autor olla itaalia kunstnik Giovanni Boltraffio, kes töötas Leonardo ateljees õpilasena. Mõni asjatundja usub, et õpetaja ja õpilane maalisid Jeesuse portree kahe peale. 

Kahtlus, et ostja sai haledalt vastu pükse, süveneb. „Pariisi Louvre on palunud maali Abu Dhabi Louvre'ilt laenuks –  see on kindel,“ ütles raamatu „The Last Leonardo“ autor Ben Lewis Daily Telegraphile. „Kuid minu Louvre'i insaiderid, mitu allikat, ütlevad, et vähesed Louvre'i kuraatorid peavad seda ehtsaks Leonardo da Vinciks. Kui nad selle tõesti välja panevad, siis märkmega „ateljeest“.“

Lewis ei usu, et maali omanik sellega nõus on. „Sel juhul langeks väärtus vast veidi enam kui 1,5 miljoni dollari kanti. Kuid see, et pilt oma nägu näidata ei saa, on kunstimaailmas hukatuslik. Sellest maalist oleks otsekui saanud saudide järjekordne poliitvang.“

Lewise teada maksid saudid „Salvator mundi“ eest nii röögatut hinda, sest pidasid teist võidupakkumisel osalejat rivaalitseva kuningliku pere esindajaks. „Ühel hetkel tõstsid nad pakkumise 370 miljonilt 400-le. Panuseid tõsteti väga agressiivselt. Võib olla üsna kindel, et nad võistlesid enda arvates Katariga.“

Tegelikult tunnistas hiljem oksjonil lüüasaamist Hiina miljardär Liu Yiqian. 

Louvre'i esindajalt ei õnnestunud Daily Telegraphil kommentaari saada.