Karl-Ander Reismann Foto: Martin Ahven
Üritused
23. veebruar 2020, 11:37

VIDEO | Produtsent Karl-Ander Reismann: artistil ja lauljal on vahe sees (5)

Saates „Hommik Anuga“ käis pühapäevahommikul külas produtsent Karl-Ander Reismann, kes „Eesti laulul“ ajalugu tegi – kaheteistkümnest finaaliloost neli on sündinud koostöös temaga. „Kõik lood on kirjutatud koostöös artistidega – sama tähtis, kui minu roll, on ka artistide oma,“ sõnas Reismann.

Karl-Ander on kaasautoriks Rasmus Rändvee, Shira, Ingeri ja Stefani lugudel. Anu Välba uuris, kas Karl-Ander teab hiti kirjutamise valemit. „Võib-olla on mul mingi tunnetus või filter, mis annab aimdust, mis võib läbi lüüa ja mis mitte. Lõpuks on sul ikka vaja megakõva artisti, et seda ideed realiseerida.“ Karl-Ander sõnas, et artistil ja lauljal on tema filosoofia järgi vahe sees. „Laulja võib olla see, kes laulab hästi, aga artist on see, kellel on mingi x-faktor, eriline hääl, ta on teistsugune ja lahe inimene – temaga on põnev rääkida, kui intervjuud tehakse, vastab ta küsimustele nii lahedalt, et inimesed naeravad või neil on põnev kuulata ja kui ta läheb lavale, siis inimesed vaatavad teda. Inimeste pilgud jäävad tema peale. See on artist suure a-tähega.“

Reismanni sõnul on ta produtsendina aru saanud, et parim laul tuleb siis, kui lasta lauljal kohe esimese asjana vokaal sisse laulda. „Ei ole nii, et teed midagi valmis ja ütled lauljale, et tule ja laula sisse. Ma teen produktsiooni vokaali või laulja ümber, et igast loost jääks meelde laulja. Et kui kuulad loo ära, siis mõtled, et vau, kui kõva laulja on Rasmus, Shira, Inger või Stefan, mitte selle peale, mis efektid taustal kuskil olid.“

Ülikoolis õppis Karl-Ander hoopis ärindust ja finantsjuhtimist, kuid varasemates kooliastmetes on ta käinud muusikaklassis, muusikakoolis, laulnud poistekooris, õppinud kitarri ja klaverit. „Minu silmis ei ole produtseerimist vaja ülikoolis õppida,“ sõnab ta, et ise õppida on kõige lihtsam, kuna nii saab ajaga kõige paremini kaasas käia. „Kõik saundid ja programmid, mida produtseerimisel kasutada, täiustuvad kogu aeg, pidevalt tulevad uued versioonid peale. Kui õpid seda ülikoolis, oled paar aastat ajas maas. Ma arvan, et kui tahad teha ägedat lugu või ägedat saundi leida, pead alati kastist välja mõtlema. Seda ei saa teha nii, et lähed koolitundi ja siis õpetatakse, et kui nii teed, siis sul läheb hästi.“

Praeguseks on Karl-Ander täiskohaga laululooja – varem töötas ta pangas finantsjuhiga, kuid jättis selle töö mullu oktoobris. Just nimelt selleks, et saaks end täielikult muusikale pühendada.