Inimesed

Paavst sai eestlastelt kingituseks tõlgenduse oma lemmikikoonist 

Sirje Presnal, 3. oktoober 2018, 19:17
RÕÕMUSTAV HETK: Kingituse andis pühale isale üle meie katoliku kiriku pea, piiskop Philippe Jourdan. Kingitus anti üle altari taga ja sellepärast ei ole laiem avalikkus ka kingitust näinud. Pühapildi juurde käis lühike kaaskiri, milles on kirjas nii teose sündimise lugu kui ka mõningad selle teostuse üksikasjad.Foto: w2.vatican.va

Eesti katoliku kirik kinkis paavst Franciscusele klaasikunstnik Kai Kiudsoo-Värvi pühapildi „Maarjamaa Ema“. See on klaasikoon, mille eeskujuks on ainus teadaolevalt imettegev ikoon Eestis, mis aga Teise maailmasõja ajal hävis. Kunstnik on lisanud pildile motiive Eesti loodusest.

Kingitus, mille katoliku kirik paavstile tegi, on mitmekordselt tähenduslik. Neitsi Maarja viitab sellele, kes me kõik siin oleme – maarjamaalased. Kuid lugu pildi taga on hoopiski sügavam ja ulatub rohkem kui tuhande aasta tagusesse aega.

„Maarjamaa Ema“ on tõlgendus paavsti ühest lemmikikoonist, „Salus Populi Romani“, mis asub Roomas Santa Maria Maggiore kirikus. „See ikoon on praegusele paavstile väga südamelähedane ja pärast Baltimaade külastamist läks ta just selle ikooni juurde, et selle kaudu tänada jumalaema õnnestunud visiidi eest,“ räägib paavsti kingituse autor, klaasikunstnik Kai Kiudsoo-Värv. „Ja ma tean, et ta käis selle ikooni juures ka enne visiiti.“ Ikoon on väga vana ja jõudis Rooma aastal 590, seda peetakse samuti imet tegevaks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

29. märts 2019, 07:44
Kaupo Karelson kohtus paavstiga: see oli tohutult võimas
21. oktoober 2018, 15:52
Kim Jong Un ootab paavst Franciscust Põhja-Koreasse
3. oktoober 2018, 19:45
KINGISADU! Paavstile kingiti Jüri Arraku "Mooses kõrbes"
3. oktoober 2018, 14:26
Mitmed naised on paavst Franciscusega kohtudes olulist etiketireeglit rikkunud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee