Teater

GALERII | Vanemuise ballett avas 80. hooaja esietenduse ja sünnipäevaraamatuga 

Ohtuleht.ee, 30. september 2018 18:27
Foto: Aldo Luud
Vanemuise balletitrupp alustas laupäeval oma 80. hooaega ja vaevalt sobinuks avalavastuseks miski muu kui Prokofjevi poolt 80 aastat tagasi loodud ballett „Romeo ja Julia”.

William Shakespeare’i kirjutatud traagiline ja siiras armastuslugu on juba sajandeid publiku südameid võlunud, Prokofjevi ballett aga alates 1938. aastast, mil toimus maailmaesietendus Tšehhoslovakkias. Vanemuises on “Romeo ja Julia” etendunud kahel korral – 1946 Ida Urbeli ja 1993 Mare Tomminga lavastuses.

Samal teemal

“Vähe on ballette, mis väljendavad inimlikkust, elujõudu ja teatraalsust nii intensiivselt,” ütleb lavastaja Petr Zuska. “Kui hakkasin mõtlema sellele, kuidas käsitleda Romeo ja Julia teemat, tundsin, et tahan luua lavastuse, milles oleks midagi erilist, ainulaadset, teistsugust — midagi, mida ma ei olnud veel näinud. Samas soovisin vältida odavaid trikke ning mitte solvata Shakespeare’i ja Prokofjevit. Võtsin raamtegelasteks vend Lorenzo, kes sümboliseerib inimese usku jumalasse, headusesse ja korda ning unenägude ja varjude riigi kuninganna Mabi, kes kehastab elu ennustamatust ja kontrollimatust. Ehkki Mab on ähmane, nähtamatu kuju, on just tema see, kes niite tõmbab ja seega puuduvad inimesel otse loomulikult igasugused soodsad väljavaated.”

Balleti “Romeo ja Julia” muusikajuht ja dirigent on Taavi Kull, koreograaf ja lavastaja Petr Zuska (Tšehhi), kunstnik Jan Dušek (Tšehhi), kostüümikunstnik Pavel Knolle (Tšehhi), valguskujundajad Petr Zuska ja Pavel Dautovský (Tšehhi). Osades on Vanemuise balletisoliste ja truppi, Prokofjevit esitab Vanemuise sümfooniaorkester.

Pärast esietendust esitleti suure maja fuajees Vanemuise balletitrupi 80. sünnipäevale pühendatud raamatu “Tantsides Tartut”, mis on täis fotograaf Maris Saviku vapustavaid fotosid

Samal teemal

02.08.2018
ÕL GALERII | Vanemuine ringreisib uuel hooajal USAs ja Hiinas
13.11.2017
SADA SÜNDMUST, MIS MÕJUTASID EESTIT | 73. koht: teater Vanemuine