NÄITUS AVATUD: Kangastele on jõudnud Estonia trupi kuus nais- ja neli meestantsijat, nende seas mitu solisti ja esisolisti nii Eestist kui ka välismaalt. „Minu eesmärk oli, et selles projektis osaleksid nii nais- kui ka meesartistid, sest balletis ei tantsi ju ainult naised,“ ütleb fotograaf Stanislav Moškov.Video: Robin Roots
Inimesed
1. september 2020, 18:27

ÕL VIDEO JA GALERII | Estonia teatris avati Õhtulehe fotograafi Stanislav Moškovi näitus „Eesti rahvusballett karantiinis“

„Need Estonia balletiartistid ja solistid, kes olid nõus projektis osalema, olid väga õnnelikud, et saavad tähelepanu, mida nende sõnul ajakirjanduses harva jagatakse, ja olid kaamera ees uskumatult altid iga väiksemagi soovi ja tahtmisega kaasa tulema,“ meenutab Õhtulehe fotograaf Stanislav Moškov projekti, mille eesmärk oli näidata rahvusballeti truppi karantiini ajal kodus harjutamas.
Õhtuleht, 6. juuni 2020. Foto: Õhtulehe arhiiv

Õhtulehes 5. juunil ilmunud fotoprojekt koos ajakirjanik Aigi Viira kommentaaridega jõuab nüüd ka Estonia teatri külalisteni – eile avati kolmanda korruse kaarjas fuajees näitus „Eesti rahvusballett karantiinis“. Üleval on fotod rahvusooperi kümnest balletitantsijast, kaks fotot igast artistist on trükitud ühe meetri kõrgusele ja kahe meetri laiusele kangale. „Kangaste suurus oli selle projekti puhul väga oluline,“ selgitab Stanislav. „Suurus annab juurde soliidsust ja võimsust.“ 

Näituse idee sündis kevadel eriolukorra ajal. „Hakkasin mõtlema, mis on need tehnilised alad, mille puhul on kodustes tingimustes väga raske treenida, kui korraga jõudis mõte balletini,“ räägib Stanislav. Ta saatis oma projekti idee Estoniasse, kus sellega kohe kaasa tuldi. Teater aitas fotograafi ka tantsijate leidmisel. „Nii et ma ei oskagi öelda, kas oli ka neid balletiartiste, kes ei soovinud projektis osaleda,“ tunnistab ta. 

Iga tantsija pildistamiseks oli kavandatud kaks tundi, ühele päevale oli plaanitud kaks fotosessiooni. „Sellised päevad osutusid küllaltki pingelisteks. Kõigepealt saime tuttavaks, ma rääkisin veelkord oma projekti lahti, pärast mida tegi tantsija kerge soojendustrenni ja siis läks pildistamiseks,“ kirjeldab fotograaf. „Minu jaoks oli huvitav just see, et ma ei pildistanud neid proovisaalis, kus kõigil on võrdsed tingimused, vaid nende väga erinevates kodudes, kus on ka võimalused harjutamiseks äärmiselt erinevad. Küll aga said kõik soovijad kodus kasutada balletipõranda tükke, et ei oleks libe, nagu kodus põrand võib olla.“ 

Fotokangastele on kirja pandud ka balletiartistide emotsioonid kodus harjutamisest, need pani kokku Aigi Viira ja tõlkis inglise keelde Triin Tael. Näituse kujundas Õhtulehe peakujundaja Risto Mandre ja see jääb Estonias avatuks kaheks kuuks.