Inimesed

Täna, 3. septembril möödub 79 aastat Karl Säre vahistamist. Mis nii temaga kui ka Johannes Vares-Barbusega juhtus?

HÄMARAD LOOD: mis juhtus tegelikult Johannes Vares-Barbaruse ja Karl Särega? (10)

Sirje Presnal, 3. september 2020 13:46
Õhtuleht, 11. aprill.Foto: Õhtulehe arhiiv

Nõukogude Eesti kahe esimese juhi salapärase saatuse ümber on aastakümneid tiirelnud erinevad kuuldused ja vandenõuteooriad. Kas Johannes Vares-Barbarus tapeti või võttis ta ise endalt elu? Kas Karl Säre suri Saksamaal koonduslaagris või õnnestus tal pageda Lõuna-Ameerikasse ja elada seal õnnelikult 1970ndateni, nagu arvas ka Lennart Meri?

Meenutagem veidi ajaloolist tausta. 17. juunil 1940 algas Nõukogude vägede sissetungiga Eestis Nõukogude okupatsioon. Neli päeva hiljem vabastas president Konstantin Päts Stalini emissari Andrei Ždanovi survel peaministri ametist Jüri Uluotsa, kelle asemel nimetati valitsusjuhiks 50aastane Johannes Vares-Barbarus. 22. juulil kuulutas riigivolikogu Eesti Nõukogude Sotsialistlikuks Vabariigiks ja palus see Nõukogude Liitu vastu võtta. Juuli lõpus vahistati president Konstantin Päts ja saadeti Venemaale asumisele. Septembri keskel valiti Eestimaa Kommunistliku Partei I sekretäriks 37aastane Karl Säre.

Vares-Barbarus sai ametis olla kuus ja pool aastat. 1946. aasta hilissügisel lasi ta end maha. Säre pidas vastu vaevalt aastakese – tema aeg EKP I sekretärina lõppes 1941. aasta 3. septembril, kui Saksa okupatsiooniväed kompartei juhi arreteerisid. 1942. aastal lennutas Saksa luure ta Tallinna keskvanglast Saksamaale Berliini ja sealt edasi Sachsenhauseni koonduslaagrisse. Sellest alates on Säre elust väga vähe teada.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11.08.2019
Karl Säre: spioon, mõrtsukas ja punane parteijuht
03.12.2016
Johannes Vares-Barbarus hüvastijätukirjas oma naisele: "Andesta, kallis Siuts! Ei suuda enam!"
17.09.2014
Kuidas selgus Eesti kommunistide juhi saatus
23.12.2006
Välistan, et keegi oleks Johannes Vares-Barbaruse maha lasknud. Ta sai ainult ise seda teha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee