Tele

Esimestel päevadel Tšornobõli katastroofi koldes olnud eestlane: reaktori sees oli kaitsmata näoga raske olla, tekkis lämbumise tunne 

Televeeb, 4. mai 2020 22:00
Vasakult: Jaan Krinal, Andrus Vaisma ja Riho BreivelFoto: Kuvatõmmis/go3.tv

34 aastat tagasi vapustas kogu maailma Tšornobõli tuumareaktori plahvatus. Kohapeal oli palju eestlasi, kes aitasid olukorda kontrolli alla saada, nende seas ka Andrus Vaisma. Teadaolevalt on ta ainus eestlane, kes sattus kohe pärast plahvatust tuumareaktori kõrval asuvasse varjendisse.

Saates „Surmasuust pääsenud“ räägivad lisaks Andrusele oma loo ka Riho Breivel ja Jaan Krinal. Andrus oli 1986. aastal nõukogude armees ajateenija, kus ta õppis muu hulgas hapniku ja lämmastiku tootmist. Riho töötas toona Ida-Virumaa KEKis ning Jaan Audru sovhoosis.

26. aprilli varahommikul plahvatas ebaõnnestunud katsetuse tõttu Ukraina ja Valgevene piiri lähedal asuva Tšornobõli aatomireaktori neljas plokk. Selle tagajärjel paiskus õhku tohutu hulk radioaktiivset joodi ja tseesiumit. Radioaktiivsed osakesed lammutasid eluskoe koosseisus olevaid molekule, kuid ei inimene ega loomad tundnud kiirguse hukutavat mõju enne kui tekkisid pöördumatud kahjustused.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11.05.2020
Märkamatuks jäänud viirushaigus laastas 14aastase tüdruku südame: olen väga tänulik inimesele, kes pidi surema, et mina tema organi saaksin
08.06.2019
Ultimaatum ansamblile Vitamiin: kas viis päeva laulu või viis kuud labidat Tšornobõlis
26.04.2019
Maailma suurim tuumakatastroof – 33 aastat Tšornobõli avariist
24.04.2018
Tšornobõli tuumakatastroofi likvideerijatele maksti esmakordselt toetust

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee