Inimesed

Saa targaks! Mart Sander annab virtuaalselt ooperiajaloo loenguid: need sobivad kõigile (1)

Katharina Toomemets, 26. märts 2020, 08:00
Mart SanderFoto: Martin Dremljuga
Ajal, mil koolid, teatrid ja kinod on suletud, võib internetis osa saada nii muusikast, meelelahutusest kui ka haridusest. Mart Sander, kes sel kevadel annab Eesti Kunstiakadeemias muusikateatri ajaloo kursust tulevastele lavakujundajatele, viib oma loengusarja nüüd kõigile kättesaadavale platvormile ning edaspidi saab tema loenguid näha Youtube'i otse-eetris.

Sel neljapäeval kell 16 on kõigil võimalus kuulda maailma ühe populaarseima ooperi, Giuseppe Verdi „La Traviata“ sünnilugu ning vaadata selle ooperi erinevaid esitusi. „Traviata“ tähendab tõlkes „Langenu“ ning räägib kõrgklassi prostituudi ja „korralikust perest“ pärit noormehe kirgliku armuloo, räägib Sander. 

Mart ise ütleb, et need loengud sobivad kuulamiseks kõigile, kes tahavad end ooperiajalooga kurssi viia või armastavad lihtsalt muusikat. „Õpilased muidugi peavad nähtu baasil tegema praktilisi ülesandeid – näiteks „Traviata“ lavakujundusmaketi,“ ütleb ta. „Aga et töötada edukalt lavakunstnikuna, pead teadma mitte üksnes ooperi sisu, vaid ka tema tausta; seda, millised on selle nõudmised lauljatele; kuivõid ooper kannatab moderniseerimist; millised lavastus- ja kujundusversioonid toimivad, aga millised mitte. Aga ooperisse ei saa suhtuda kui museaali, seetõttu üritan ma läbi erinevate teatrilegendide ja anekdootide käsitleda seda kui elavat ja arenevat kunstiliiki.“

Mart Sander õpilastega BFM-is pärast loengutFoto: Erakogu

Samal teemal

Sander tunneb „Traviataga“ teatud lähedust – ka tema enda romaanitsükkel „Litsid“ räägib end müüvatest naistest, kelle jaoks armastus tähendab hukku. „Kui ooper välja tuli, siis kodanlased põlastasid – mõtle, kirjutab litsidest ooperi!“ toob ta paralleele. „Esietendusel kukkus see haledalt läbi, aga hiljem võttis tuld. Varem oli oopereid kirjutatud eelkõige kangelasprintsiibist – ja müüdav naine, kes toob end armastuse nimel ohvriks, ei ole ju kellegi kangelane!“ Ta ütleb, et hakkas ise Rahvusooper Estonias tööle 18-aastaselt ning „Traviata“ oli üks esimesi oopereid, kuhu ta laulma pandi. „See ooper on ju hetkel niivõrd kümnesse: pidu katku ajal,“ ütleb ta. „Ooperi kangelanna Violetta on haige, suremas tiisikusse, aga matab oma elu pidudesse ja meeletustesse, teades, et kaotada pole enam midagi – kuni tema teele satub tõeline armastus.“

Kuni e-õpe jätkub, on Mart Sanderi ooperiajaloo loengud Youtube'i kanalil eetris igal neljapäeval, järelvaatamiseks jäävad need üles ka edaspidi. Jälgi Mardi loengusarja siit:

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee