Merlin VaskFoto: FOTOPSA
Anu Saagim 15. märts 2020 22:52
Kas sa oled kunagi mõelnud, mida kõike oleksid võimeline saavutama, kui sa usuksid täielikult iseenda sees olevasse loomisjõudu? Just nii küsib Merlin Vask, kiire muutuse terapeut. Marisa Peeri käe all õppinud Merlini elu muutus kardinaalselt, kui ta vaatas otsa enda sees olevatele lapsepõlvest pärit piirangutele ja asendas need uute, toetavate uskumustega. Nüüd soovib Merlin õpitut teisega jagada ning juhatada kõiki inimesi nende sisemise väe juurde.

Merlin, kes on kiire muutuse terapeut?

Kiire muutuse terapeut annab inimesele vabaduse ja väe elada sellist elu, nagu ta on unistanud. Inimesel on kaks meelt, teadlik meel ja alateadlik meel, millest esimesel on 5% ja teisel 95% jõust. Esimesel on aeglane ja teisel tuhat korda kiirem protsessor. Teadliku meelega inimene unistab, seab eesmärgid, soovib muutust, kuid kui alateadlikus meeles paiknevad piiravad uskumused, mõttemustrid, tegutsemisharjumused ja automaatika on seadistatud hoopis vastupidi, siis eesmärgid jäävad saavutamata.

Kui see juhtub, tunneb inimene enda sees ängi, abitust, võimetust muutuda. Nad süüdistavad ehk nõrka tahtejõudu, kuid reaalsuses on alateadlikus meeles peidus piiravad uskumused, mis takistavad tulemusi saavutamast. 95% on suurem ja tugevam kui 5%, ent tahtejõud paikneb selle 5% sees.

Piiravad uskumused ei ole nähtaval nagu suureks jäänud või katkised riided kapis, mida saab ära visata, sorteerida ja valida, mida jätta ning mida mitte. Nad on teadliku meele eest varjul, aga neist annab aimu inimese enda elu. Kui tal on elus ülekaalu- või rahaprobleemid, mida ta väga soovib muuta, kuid tulemusi pole, siis takistamas on piiravad uskumused. Inimene on väga väekas – ta suudab kõike, kui ainult usub!

Alateadlikul meelel on palju seadusi ning üks nendest on, et inimesel on elus kõik just nii, nagu alateadliku meele arvates olema peab. Seega nii ülekaal kui ka rahaprobleemid on alateadliku meele arvates just need, mida tal on vaja. Siin pole loogikaga mingit pistmist, sest teadlik meel on loogiline, alateadlik meel aga sügavalt emotsionaalne. Emotsioon võidab loogika.

Kiire muutuse terapeut aitab inimesel leida need piiravad uskumused, mis takistavad saavutamast soovitud muutust, nagu näiteks ideaalkaalu, suurepärast suhet, rahalist edu, beebi sündi, tervist, elurõõmu, suurepäraseid sportlikke saavutusi, vabanemist depressioonist ja ärevusest, sõltuvustest, madalast enesehinnangust, esinemise ja eksamitega seotud ärevusest, kroonilistest haigustest, unetusest, hirmudest ja foobiatest.

Kuidas see teraapia inimesi aitab?

Väga palju on räägitud sellest, kuidas inimese mõttel on tohutu vägi ja inimene suudab saavutada imelisi asju. Inimvõimetel on tohutu potentsiaal, mis tundub piiritu. Ometi on väga paljudel inimestel ülekaal või nad on oma kehaga rahulolematud, majanduslikult on keeruline olukord, on hirm esineda, haigused jne. Kuidas on see võimalik? Oleme ju kõik inimesed.

Ülekaalulised unistavad sale olemisest, tervisest ja energiast pakatavast kehast. Nad teavad, et tervislik toitumine ning liikumine aitaksid soovitud eesmärgini jõuda, kuid vaatamata teadmistele ja korduvale proovimisele ei suuda nad soovitud kaalu saavutada või sellesse kaalu püsima jääda. Oma eesmärkide saavutamiseks ei piisa ainult tegutsemise muutmisest – tegutsemisele eelneb emotsioon, mis suunab tegutsema, emotsioonile eelneb mõte ja mõte tuleb uskumustest, mis on sügaval alateadlikus meeles.

Uskumused võivad olla toetavad, kuid ka piiravad. Kui inimese elus on mingi aspekt väga hästi, näiteks kõik ettevõtmised, mida ta alustab, lähevad ladusalt, siis on tal täielikult toetavad uskumused tema edu taustajõuks. Kui inimesel on aga üks kehv suhe teise järel ja pidevalt kordub sama muster, siis on kindel, et selle taga on piiravad uskumused, mis takistavad tal oma ellu tõmbamast sellist armastavat suhet, millest ta unistab.

Uskumused, mida inimene usub olevat tõde, mängivad tema elus põhjapanevat rolli. Väga palju räägitakse, et muuda lihtsalt oma uskumusi, USU ja sa saavutad oma eesmärgid. Kuid mismoodi seda teha? Siinkohal on kiire muutuse teraapia ülimalt efektiivne. Kiire muutuse teraapia aitab inimesel teada saada, millised on tema piiravad uskumused, mis on peidus sügavas alateadlikus meeles, kus, miks ja millal need alguse said, mis on tema probleemi juurpõhjused – ning seejärel eemaldab need.

Teraapias on suur tööriistakohver, mis väga tõhusalt tervendab minevikuvalu ja näitab inimesele selgelt tema enda väge: seda, kui oluline on tema elu, et ta on kingitus sellele maailmale, ning seejärel salvestab uued toetavad uskumused. Kiire muutuse teraapia kõige suurem vägi peitub arusaamises, kus on probleemide ning haiguste juurpõhjused.

Sinu enda lugu on ka jutustamist väärt: norimine kooliajal, enesekindluse puudus... Mida Te täpsemalt üle elasid ja kuidas sellega lõpuks toime tulid?

Mina uskusin teismelisest saati, et ma olen kole ja mu keha on kole. Ma püüdsin täiskasvanuna mitu korda kaalust alla võtta, kuid tulutult. Ma uskusin, et kui saavutan oma ideaalkaalu, siis olen lõpuks ometi igaveseks õnnelik – ja siis olen ilus. See oli minus kui kinnisidee, mis ei andnud mulle rahu. Ma tahtsin olla väga sale! Ma lugesin palju eneseabiraamatuid, ütlesin endale iga päev afirmatsiooni, et ma olen ilus, kuid piisas vaid korraks ilusa, saleda naise nägemisest ja ma tundsin taas ennast koleda ja paksuna.

Sellele vaatamata ei suutnud ma kunagi oma ideaalkaalu saavutada – seda konkreetset numbrit, mis oleks mind minu arvates õnnelikuks teinud. Ma arvasin, et mul on lihtsalt nõrk tahtejõud. Kui ma hakkasin kiire muutuse teraapiat õppima ning kuulsin, et sellega saab inimesi aidata kõikide teemade puhul, tahtsin kohe kasutada seda kaalust allavõtmiseks – nii-öelda tõestada, kas see teraapia ikka aitab iga asja korral. Ma olin ju aastaid püüdnud kaalu langetada, kuid tulutult.

Alateadliku meele seaduste tundmine ja nende enda kasuks tööle panemine aitas mul tõepoolest oma eesmärki saavutada. Kuid teraapiat tehes ilmnes põhjus, miks ma ennast koledaks pidasin ja miks ma ei suutnud kunagi tulemusi saavutada. Minu sees oli peidus tohutu valu, sest mind noriti koolis seaks. See algas põhikoolis ning tuli minuga isegi kooli vahetades terveks gümnaasiumiajaks kaasa. Norimine tegi tohutult haiget.

Oli väga valus kuulda koridoris selja tagant röhitsemist ja naerupahvakute saatel hüüdeid: „Näe, siga!“. Siis ma ignoreerisin seda. Ma ei rääkinud sellest kellelegi ja ütlesin ka endale, et ma ei tee sellest välja. Iga kord enne koolipidu, püüdes ennast ilusaks teha, oma kahuseid lokke hallata ja midagi sobivat selga leida, saatis mind ebaedu. Ma nägingi peeglis siga, seal oligi päris siga – norijatel oli õigus!

Pärast pidu, kus keegi mind tantsima ei võtnud, muutusin ma kõige julmemaks, õelamaks norijaks maailmas: sõimasin, tagusin ennast kõige valusamate sõnadega, mis tegid kordades rohkem haiget kui ükski norija hüüe. Teki all öösel nutmine, enda kritiseerimine ja halvustamine sai mustriks, mis tuli minuga täiskasvanuellu kaasa. Minus olevad uskumused, et ma olen kole, ma pole piisav, ma ei suuda midagi muuta, ma jäängi alati koledaks, takistasid täiskasvanuna kõiki minu kaalulangetuse püüdeid.

See oli miski, mida ma ignoreerisin lapsena, ja mis täiskasvanuna mõjutas minu elu nii tugevalt. Ma olin matnud enda sisse selle norimisvalu, mis teraapias tuli väga valusate pisaratena peidust välja. See oli tõeliselt vabastav! Haiget saanud teismeline sai lõpuks ometi avaldada oma tõelisi tundeid ja peidetud valu, sest nüüd tundis ta ennast kuulatuna, armastatuna, hoituna. Piiravad uskumused said eemaldatud ja uued, toetavad salvestatud.

See hetk, kus minu silme eest oleks kui loor langenud ning ma nägin peeglis imeilusat naist, oli tõeliselt uskumatu kogemus. Ma lihtsalt käisin ja imetlesin, ma ei suutnud uskuda, et ma kunagi arvasin, et ma olen kole – see tundus võimatu! Ma olin kogu aeg ilus olnud, kuid ma polnud seda näinud.

Minu uued uskumused aitasid mul luua imelisi muutusi oma elus: saavutasin soovitud kaalu, lõpetasin emotsionaalse söömise ja hakkasin teadlikuks ning valivaks sööjaks, minu enesekindlus tõusis, ma olin õnnelikum, tundsin ennast paremini, olin tervem ning mu noorem laps, kes oli varem väga tihti haige, püsib samuti terve. Õnnelik emme võrdub täielikult õnnelikud lapsed.

Miks otsustasid, et soovid ka ise hakata inimesi aitama?

Otsus õppida kiire muutuse terapeudiks tuli väga tugevast äratundmisest, et see on just minu jaoks. Ma ei teadnud selle teraapia kohta veel väga palju, kuid kuulates oma tulevase õpetaja videosid Youtube’is, käis korraga klõps ära ja ma teadsin, ma lihtsalt teadsin, et see on see, mida ma tahan teha. Ma tahan aidata inimesi täpselt samamoodi. See äratundmine oli niivõrd võimas ning omamoodi sarnane minu ühele varasemale äratundmisele.

Nimelt nähes esimest korda oma tulevast abikaasat, jäi minu elus aeg hetkeks seisma. Ma lihtsalt vaatasin teda – ta oli tõeliselt ilus! Märkasin, et aeg seisab... Olin väga üllatunud ega saanud aru, mida see kõik tähendab. Aeg hakkas jälle edasi liikuma ning nüüd, pea 20 aastat hiljem on meil armastust täis abielu ja kaks imetoredat tütart.

Kuna mul esimese äratundmisega olid super kogemused, siis otsustasin kuulata ka nüüd oma sisetunnet ja hakkasin oma tulevase õpetaja kohta rohkem uurima. Tuligi välja, et ta oli kaks aastat tagasi hakanud oma meetodi, kiire muutuse teraapia järgi terapeute koolitama. Veel oli vaja nuputada, kuidas ma endale nii kallist koolitust ja Londonisse õppima minekut võimaldada saaksin, kuid kuna otsus oli kindel, siis tulid ka lahendused.

Seda teraapiat õppides, teraapiat ise kogedes ja klientidega tööd tehes ma vaimustun iga hetkega üha rohkem ja rohkem. See on täielikult minu töö, ma olen tõeline kiire muutuse teraapia fänn! Minu käest küsiti paar päeva tagasi, mis mulle selle teraapia juures kõige rohkem meeldib ja mis kõige vähem. Ma ei suutnud mõelda midagi, mis mulle ei meeldiks. See teraapia on minu töö.

Oled öelnud, et iga inimene on väärt tundma ennast oma kehas enesekindla ja väekana. Ometi kannatavad ning häbenevad oma keha ühtmoodi nii liiga kõhnad kui ka kogukamad inimesed. Miks me nii katki oleme?

Me sünnime siia ilma suurepäraste uskumustega, et me oleme väärt armastust, me oleme piisavad, me oleme võimelised saavutama kõike, mida tahame. Kõik koolieelikud on valmis uskuma, et nad on kõige kiiremad, kõige tugevamad, kõige osavamad jne. Kuid elu jooksul toimuvad teatud sündmused, mis mõjutavad meie uskumusi enda kohta ja me hakkame oma piisavuses, armastusväärsuses, olulisuses ja tähtsuses kahtlema. Meid ei mõjuta tegelikult mitte sündmused, mis meiega juhtuvad, vaid see, kuidas me neid sündmusi enda jaoks tõlgendame ehk mida need meie jaoks tähendavad.

Kui meis on uskumus, et me polegi tegelikult piisavad ega olulised, et me ei saa mitte midagi muuta, et meis on midagi justkui valesti või viga, et teised on meist paremad, et armastus on midagi, mida peab välja teenima, seda lihtsalt ei anta, siis pole me endaga rahul, ükskõik kui ilusad, saledad, edukad, rikkad me oleme või mida saavutame. Mitte miski ega keegi ei täida seda tühjust sinu sees.

Kõige levinum piirav uskumus on, et ma pole piisav. See on üks peamistest juurpõhjustest. Sa pole piisavalt hea, piisavalt ilus, piisavalt sale, piisavalt tark, piisavalt hea ema jne. See uskumus on tõeliselt laastav ning selle tervendamisel on tohutult võimas mõju tervele inimese elule. Sa sündisid uskumusega, et oled piisav, sa oled alati olnud piisav ja alati jääd piisavaks. Sa pole katki, sul on lihtsalt ennast kahjustavad, reaalset pilti moonutavad uskumused, millega sa ei sündinud.

Lase neil valedel uskumustel minna, taasta eluterved uskumused ja ela oma elu nendest tiivustatuna. Mida kõike sa oled võimeline saavutama, kui sa usud täielikult, et oled piisav, väärt armastust, oluline ja väekas?

Kas me ei võiks lihtsalt iseendaga leppida sellisena, nagu oleme?

Loomulikult! Kui sa armastad ennast sellisena, nagu sa oled, siis pole vaja muutuda lihtsalt muutumise pärast. Kuid kui sa teed ennast maha, kritiseerid, tunned ennast ülekaalu pärast seltskonnas või rannas ebamugavalt ja õnnetuna, ei lase ühtegi inimest endale päriselt ligi, käitud ennast hävitavalt ja saboteerivalt, oled haige vms, siis milleks kannatada ja elada piiratud elu, mis tuleneb sinu piiravatest uskumustest?

Kui sinu nutitelefon või arvuti on aeglane või ei tööta, kuna mingid vanad tarkvarad takistavad efektiivset tööd ja su tulemused on kohutavalt aeglased, siis sa ju ka kustutad vana ja aegunud tarkvara ära, teed tarkvarauuenduse ja salvestad uued. Inimese potentsiaal on tohutu! Miks elada piiratud elu piiravate uskumustega?

Sa töötad teraapias alateadliku meelega. Kuidas täpsemalt?

Alateadlikul meelel on oma seadused, mida peab teadma ja enda kasuks tööle panema, kui soovitakse saavutada selline elu, millest unistatakse. Teraapias juhin kliendi mõnusasse lõõgastunud seisundisse, mööda analüütilisest mõtlemisest, kus saame alateadliku meelega ühenduse. Ma küsin konkreetsed küsimused, millele tulevad vastused alateadlikust meelest. Koos kliendiga leiame üles piiravad uskumused ning näeme, kuidas ja miks nad tekkisid – selles arusaamises ongi teraapia tõeline võlu.

Arusaamises on vägi. Klient näeb ja mõistab oma rolli nende piiravate uskumuste tekkimisel. Samal ajal mõistab ta midagi veelgi võimsamat: et ta saab neid muuta. Ta näeb oma tohutut väge, inimese väge. Tal oli see vägi lapsena ja tal on see vägi ka nüüd.

Alateadliku meele seisundis tervendame minevikuvalud ja traumad, lõpetame pooleli jäänud valusad otsad, kõrgendame haiget saanud lapse ja näitame alateadlikule meelele, et need uskumused, mille järgi ta tegutses, olid kõik ajast ja arust ning aitamise asemel hoopis piirasid klienti. Me saadame need aegunud, 10, 30, 50 aastat vanad ajast ja arust uskumused minema ja salvestame uued.

Klient saab koju kaasa salvestuse, mida tuleks kuulata vähemalt 21 päeva, et ajju saaksid salvestuda uued rajad koos uute uskumustega. Salvestusel on teraapia juures ääretult võimas roll ja on erakordselt oluline pärast teraapiat jätkata uute uskumuste salvestamist, sest alateadlik meel õpib kordustest.

Kui oluline siis ikkagi on minevikuga tegelemine?

Minevikuga on mõtet tegelda siis, kui sealt pärinevad piiravad uskumused takistavad praegu elamast õnnelikku, tervet ja elevust täis elu. Meie elu on mõeldud olema nauditav kogemus. Me oleme ette nähtud kasvama ja arenema, nagu looduseski kõik kasvab ja areneb. Meie unistused on mõeldud saama reaalsuseks – inimese vägi on lihtsalt nii tohutult võimas.

Kuid kui unistused jäävad ainult unistusteks ja eesmärgid vaatamata püüdlustele ja tõelisele tahtele saavutamata, siis on mõttekas end takistavatest piiravatest uskumustest vabastada. Kogu selle teraapia juures ongi minu lemmikosa see, et inimene mõistab ja saab aru, kui väekas ta on ja kui suur vägi on tema mõttel. Ta reaalselt näeb ja kogeb selle ära.

Nii palju räägitakse võimsast mõttejõust, kuid see ei jõua inimeseni. Tundub võimatu oma mõtteid muuta, kontrollida ja uskuda, et neil on nii suur vägi. Kuid teraapia suudab seda – näidata inimesele tema väge. Inimene hakkas oma võimsat mõtteväge kasutama juba lapsena, kui ta oli sõltuv täiskasvanutest, vähese elukogemusega ning polnud suuteline väga tugevate emotsionaalsete olukordadega toime tulema.

Enamik piiravaid uskumusi on inimese ellu salvestatud just väikese lapse poolt. Kuid inimene on vahepeal suureks kasvanud, elu on muutunud, ta pole enam sõltuv, tal on vabadus minna ise magama, millal tahab, osta poest mida tahab jne. Kuid osad piiravad uskumused on aegunud tarkvarana endiselt töötamas.

Mõni inimene ei tee 20 aasta või kogunisti terve elu jooksul eriti suuri muudatusi. Miks?

Ma arvan, et see sõltub inimesest. Soov muutuda tuleb ikka inimese enda seest. Ehk on ta oma eluga juba väga rahul? Teisalt võib tal olla piiravaid uskumusi, mis takistavad tal üldse proovimast oma unistuste ja eesmärkide poole püüdlemast. Näiteks võib ta uskuda, et ta niikuinii ei saavuta oma eesmärke, need ei ole tema jaoks saadaval, ta ei ole piisav, ta kardab läbikukkumist ja teiste arvamust.

Minu viimasel kliendil oli uskumus, et on halb elus hetki nautida, sest siis ta saab haiget ning põhjustab ka teistele valu. Tema jaoks oli turvaline olla vaikne, märkamatu, varjata oma tõelisi soove ja tahtmisi, teenida teisi ning olla. Ta sõna otseses mõttes keelas endal olla õnnelik, saboteerides ennast alateadlikult iga kord, kui ta enda jaoks midagi meeldivat tegi.

Kui inimene on ikka totaalses jamas – suhe purunenud, tervis käest ära, raha otsas –, siis kui kiiresti elu muuta saab?

Uskumustest tulevad mõtted, mõtetest emotsioonid, emotsioonidest tegutsemine ja tegutsemisest tulemused. Muutes uskumusi, muutub ka inimese elu väga imelisel moel. Kiire muutuse teraapia nimi on väga intrigeeriv, aga mida see „kiire“ siis seal ees tähendab? Muutus on kiire sellepärast, et leitakse juurpõhjused, mille muutmine annab inimesele tohutult suure vabaduse tunde, väe tunde. Enamasti on vaja 1-3 kiire muutuse teraapia seanssi ühe teemaga, keerulisematel juhtudel võib neid vaja minna 4-5.

Igaljuhul on see teraapia mõeldud tooma muutusi kiirelt, näitama inimesele tema enda mõtte väge ning seda, et ta ise loob ja muudab oma elu koos toetavate, kaasaegsete uskumustega. Mina terapeudina toetan, näitan, suunan, kuid inimene ise teeb muutuse. Ta ei jää teraapiast ega minust sõltuvusse, ta ei pea käima aastaid minu juures. Elu tahab ju elamist, kellel on aega oodata tulemusi aastaid? Eriti kui tegu on haiguse või valuga.

Mida saab igapäevases elus teistmoodi teha, et liikuda samm sammu haaval parenemise poole?

Kõige suuremad muutused algavad iseendast – sellest, kuidas sa iseennast väärtustad, kohtled ja armastad. Kõige pikem suhe sinu elus on suhe sinu endaga. Meil kõigil on elus üks ja seesama preemia või karistus: igal õhtul läheme magama iseendaga ning ärkame iseendaga. Kõige suurem muutus, mille mina tegin ning mis andis tohutult võimsa tulemuse, oli iseendaga armastavalt suhtlema hakkamine.

Lapsena me vajame kiitust ja tunnustust, kuid täiskasvanuna me seda enam ei vaja. Loomulikult ei tähenda see, et meile ei meeldiks saada tunnustust või kiitust, kuid see ei ole enam vajadus. Paljud täiskasvanud jäävad sellesse kinni, tehes ja öeldes asju, et saada kiitust ja tunda ennast hästi, ning on solvunud, kui seda ei saa. Täiskasvanuna saame seda aga ise teha. Ma hakkasin ise ennast kiitma, tunnustama, julgustama, toetama ning lõpetasin kritiseerimise, mahategemise, nahutamise.

Kui ma oleksin oma sõbrannaga rääkinud selliste sõnadega, sellise negatiivse energiaga laetud väljenditega, nagu ma endaga rääkisin, oleks see olnud kohutav emotsionaalne väärkohtlemine ning sõbranna oleks mu elust kiirelt lahkunud.

Ometi kasutavad nii paljud endaga rääkides väljendeid, et küll sa oled ikka loll, sul niikuinii ei õnnestu, pole mõtet proovidagi, anna parem kohe alla, sa oled ikka nii rumal, kuidas sa sellist asja ütlesid jne. Need on asjad, mida nad kellelegi teisele tõenäoliselt ei ütleks.

Lõpeta! See on norimine ega aita sind mitte kuidagi. Hakka ennast hoopis tunnustama, toetama, kiitma ja julgustama nii siis, kui sul läheb kõik hästi, aga ka siis, kui on raskem hetk. Anna endale aega, ole endaga kannatlik, paku endale sooja teed, lahket sõna, mõistmist ja ärakuulamist. Räägi iseendaga nagu parima sõbranna või tütrega. Kriitika lammutab, kiitus ehitab üles. Ehita ennast üles. Ütle endale iga päev, et oled piisav. Kirjuta see endale peeglile!