Led Zeppelini laulja Robert Plant (vasakul) ja kitarrist Jimmy Page.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Triin Tael 10. märts 2020 13:59
Led Zeppelin tuli viimaks võitjana välja pikast autoriõiguslahingust: USA apellatsioonikohus otsustas, et ansambli tuntuima loo "Stairway to Heaven" avakäik ei ole varastatud.

Briti rokilegendid kaevati kohtusse juba 2014. aastal, süüdistatuna vähetuntud USA ansambli Spirit laulu "Taurus" plagieerimises. "Taurus" oli kirjutatud 1968. aastal - kolm aastat enne Led Zeppelini pala. Autor oli Spiriti kitarrist Randy Wolfe, keda tunti Randy California nime all ning kes uppus 1997. aastal oma teismelist poega päästes. 

Kohtuprotsessi alustas tema pärandi haldur Michael Skidmore. Kuna ansamblid olid pärast "Tauruse" kirjutamist ühisel kontserdil esinenud, väitis Skidmore, et Led Zeppelini muusikud võisid laulu kuulda ja selle algust kopeerida. Pole kahtlust, et lood algavad tõesti sarnaselt.

BBC News märgib, et kaotajaks jäämisel oleks ähvardanud laulu autoreid Robert Planti ja Jimmy Page'i miljonite dollarite suuruse kahjutasu maksmine. Muusikud on aastaid kinnitanud, et polnud oma hiti loomise ajaks "Spiritit" kuulnud ning et "Stairway to Heaven" sündis üksildases hütis Walesis. Samasugust kromaatilist võtet nagu mõlema laulu algul on nende advokaadi sõnul aastasadu kasutatud ning seetõttu ei saa sellele autoriõigust kohaldada.