Inimesed

„PUUDUTA MIND“ | Miks me ei tea, mida elult soovime? (1)

Anu Saagim, 23. veebruar 2020 11:31
Roland Tokko ja Harald Lepiski
Edu Akadeemia juhil Roland Tokkol, kes olnud paar korda ka saate "Puuduta mind" külaline, on kahasse Harald Lepiskiga tulemas kevadel raamat nimega ”Minu elu kutse”, mis on mõeldud kõigile, kes alles otsivad oma suunda või on selle juba leidnud, aga vajavad nõu ja inspiratsiooni esimeste sammude tegemiseks oma unistuste elu poole.

 Roland, miks otsustasite sellise raamatu kirjutada?

Samal teemal

Üks peamisi põhjuseid on see, et teema on väga aktuaalne. Väga paljud inimesed ei tea, mis on nende kirg, kutsumus ja mida nad täpselt oma elult soovivad. Lausa 71 protsenti arvas ühes Edu Akadeemia varasemas küsitluses, et see on teema, mida oleks võinud õpetada juba koolis. See oli ülekaalukalt kõige populaarsem teema, edestades isegi rahateemat.

Lisaks oleme mõlemad Haraldiga olnud seisus, kus meil pole õrna aimugi, mis siis on meie erilised anded, mida maailmale jagada ja kuidas neid leida. Tänaseks oleme mõlemad selle teekonna läbi teinud ja jagame kogemust, mis võib aidata ka paljudel teistel selgusele jõuda, mida nad teha tahavad ja kuidas sellega ka majanduslikult ära elatuda. 

Miks on oma elu kutse otsimine, selle teadvustamine ja selle poole püüdlemine vajalik?

Kõik inimesed tahavad sügaval sisimas elada tähendusrikast elu. Elu, kus nad on õnnelikud tehes seda, mida nad teevad ja teades, et sellest on kasu ka teistele. Kui meie elu kaotab tähenduse, kaob ka tähendus ja põhjus, et üldse elada. Meil kõigil on oma erilised anded ja maailm vajab neid.

Nagu on öelnud Buckminster Fuller: “Igal inimesel on kingitus, mida maailmaga jagada. Kui igaüks meist oleks vaba seda unikaalset kingitust jagama, siis kogu maailm oleks täielikus harmoonias.”

Samuti on väga raske olla õnnetu, kui teed seda, milleks sa oled siia maailma loodud ja mis paneb sul silmad särama. Seega meie soov on, et inimesed ei jätaks ennast ilma võimalusest elada õnnelikumat ja tähendusrikkamat elu. Ja samuti paneme inimestele südamele, et kui nad ei jaga oma andeid maailmaga, siis nad jätavad teised inimesed millestki väga väärtuslikust ja olulisest ilma.

Eelmine raamat sai kirjutatud üksinda. Miks oled otsustanud Haraldi sellel korral appi võtta?

Eelmine raamat “12 asja, mida koolis ei õpetatud” oli hea ülevaade väga olulistest eluvaldkondadest ja andis praktilised sammud, millele igas valdkonnas tähelepanu pöörata. Üks väheseid negatiivse alatooniga tagasisidesid, mis korduvalt läbi käis, on see, et iga teema kohta oleks võinud kirjutada veel pikemalt.

Ühtlasi teadsin, et see kiirendab selle olulise raamatu väljatuleku protsessi märkimisväärselt. Eraldi poleks me lähiajal kumbki selle raamatuni jõudnud. Nüüd on võimalik saada ühest raamatust kahe autori parimad nõuanded enda tee avastamiseks ja õnnestumiseks. Mis muudab selle veelgi võimsamaks. Samal ajal probleem on piisavalt suur, et see vajab lahendusi kohe. Usume, et see raamat neid ka kuhjaga pakub.

Kuidas siis leida oma kirg ja kutsumus?

Raamatu esimene pool paneb enda elu üle järele mõtlema ja aitab suurte küsimuste kaudu jõuda lähemale enda tõelisele olemusele:

  1. Millist elu päriselt tahad elada?

  2. Milline on see ehe sina?

  3. Kuidas leida oma kutsumus?

  4. Kuidas märgata rohkem võimalusi ja otsustada, millise ideega tasub edasi minna?

  5. Mis alal tahad saada tõeliseks meistriks ja kuidas saada silmapaistvalt heaks?

  6. Millised inimesed sind inspireerivad ning kuidas saada innustust ja tuge üksteiselt?

  7. Kuidas mõtestada ja armastada praegust tööd?

Kuidas oma tõelisi andeid rakendada tegeliku potentsiaali vääriliselt?

See osa raamatust on jaotatud seitsme suurema peatüki alla, mis omakorda väiksemateks alateemadeks tehtud. Annete tegeliku potentsiaali vääriliselt rakendamisel on väga olulised järgmised sammud:

Endasse uskuda ja teada, miks sa soovid oma tegeliku potentsiaali vääriliselt elada.

Sihtida kõrgele ja samas tegutseda targalt.

Julgus eksida.

Keskenduda olulisele ja mitte lasta ennast kutsumusest kõrvale kalduda.

Liikuda tegeliku potentsiaali poole teadlikult ja koos teistega.

Kasutada andeid, teadmisi ja oskusi ning teada, kuidas küsida nende eest õiglast hinda.

Olla teadlikult õnnelik kutsumust nii otsides kui ka rakendades.

Kas sul endal või Haraldil on samuti olnud kahtluseid, et võib-olla see rada, mida käite, ei olegi tegelikult teie elu kutse?

Loomulikult, see on tõenäoliselt enamike inimeste üks suuri takistajaid ühel või teisel hetkel. Me kumbki ei olnud päris kindel oma tees kohe esimese hooga ja me ei saa kumbki ka täna sada protsenti kätt südamele pannes öelda, et see, mida me praegu teeme, on miski, mida me igal juhul elu lõpuni teeme. Küll aga oleme mõlemad kindlad, et see, mida me teeme, on meie kutse tänasel hetkel ja elufaasis. 

Nii mõnegi jaoks võib see raamat olla justkui kinnituseks, et on õige tee leidnud, sest raamat on täis lugusid ja kogemusi, millest kõik peamised kahtlused ja kõhklused välja kumavad. Selles on äratundmist nii neil, kes alles oma teed otsivad, kui ka neil, kes selle juba ammu leidnud. 

Kuidas näeb välja teie raamatukirjutamisprotsess? Kirjutate jutiga või siis, kui tuleb mõtteid?

Otsustasime ära jaotada osad lähtuvalt enda tugevustest. Harald kirjutas oma kire ja kutsumuse leidmise ja mina selle tegeliku potentsiaali vääriliselt rakendamise teemadel. Panime endale tähtajad, mis ajaks ja kui kaugele kirjutamisega pidime jõudma. Ühtlasi oli meil lõpptähtaeg, millal lubasime teksti üle anda sisutoimetajale.

Kumbki meist ei kirjutanud kogu teksti ühe jutiga, sest meil mõlemal on tegevust küllaga oma kutsumuse elluviimisel. Ühiselt tegemise eelis oli see, et kokkulepitud tähtajaks tuli leida aeg, et oma osa kirja panna. Ja vahel tuleb see inspiratsioon lihtsalt sellest, et kui praegu ei kirjuta, siis ei jõua õigeks ajaks valmis.

Kirjutamissööstude vahel tegime regulaarselt kohtumisi, et jagada teineteisega väljapakutud lahendusi ja ideid ning provotseerisime teineteist edasi mõtlema, kuidas saaks seda lugeja jaoks kasulikumaks muuta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee