Uue Loomingu MajaFoto: Promomaterjal
Toimetas Terttu Jazepov 18. veebruar 2020 17:52
12.-13. juunil toimub Tallinnas uus linnafestival GROM MMXX, mille fookuses on märksõnapõhiselt vali, maitsekas, mürane, agressiivne, kurb, raske ja veider. Toimumiskohaks on oma erakordsuses Uue Loomingu Maja aadressil Kopli 93.

Esimeste artistidena on festivalil välja kuulutatud Alcest, She Past Away, Selofan, Cabaret Nocturne, Inter Arma, Hexis, Fågelle ja Kannabinõid.

„GROM MMXX ühendab kohaliku kogukonna erinevaid inimesi ning on korraldatud kohalike poolt kohalike jaoks. Teist sellise valikuga sündmust Eestis ja lähiümbruses ei ole,“ sõnab festivali peakorraldaja Roman Demchenko.

Esimeste esinejatena on festivalil välja kuulutatud maagilised kaheksa artisti kaheksast eri riigist. Festivali üheks oodatuimaks esinejaks on kindlasti blackgaze'i ja post-black'i suurnimi Alcest Prantsusmaalt, kes avaldas eelmisel aastal albumi „Spiritual Instinct”. Türgist saabub samuti kohalikus muusikaringis tuntud pinevat dark-wave’i mängiv She Past Away, kelle Tallinna kontserdile eelmisel aastal kõik huvilised ära ei mahtunud ning kes esitleb samuti 2019. aastal ilmunud albumit „Disko Anksiyete”.

She Past Awayga sarnastes tumedamates toonides jätkab Selofan Kreekast, kes on lisaks ise žanri mõjukamate hulgas olles ka skeene ühe armastatuima plaadifirma Fabrika Records bossid. Belgia produtsent Raphaël de Sauvage on laianud põrandaaluses elektroonilises skeenes juba 90ndatest saati eri aliaste all. Alates 2013. aastast on ta Cabaret Nocturne'ina andnud muusikat välja tunnustatud label'ite alt ning nautinud paljude teiste tuntud nimede tuge  –mõlema puhul oleks loetelu asjatult pikk. Kelle jaoks peaks ta olema uus nimi, siis mõelge 80ndate popile, tumedatele bassiliinidele ja pulseerivale house'i biidile.

Ameerika Ühendriikidest saabub Inter Arma, keda on pistetud žanriliselt doom'i, death'i või sludge'i patta. Kuigi bänd jagab mingeid kõlalisi väärtusi nende stiilide artistidega, astub ta siiski oma veidrat rada, mida võib kuulda ka nende eelmise aasta albumilt „Sulphur English”.

Põnevalt segavad hardcore’i, black metal'it, doom'i ja sludge'i ka külalised Taanist – Hexis on tuuritanud Fääri saartest Uus-Meremaani ja Kuubast Mongooliani. Mullu tegid nad puhkepäevadeta 160 kontserdiga tuur. Eestisse saabuvad nad juba teist korda.

Fågelle toob Rootsist muusika, kus erinevates kihtides kohtuvad müra ja popmeloodiad, ekslevad rütmid ning teemana jõud ja jõuetus. Fågelle esitleb samuti värsket, eelmisel aastal ilmunud albumit „Helvetesdagar”.

Eestit esindab esikaheksas Kannabinõid, kes andis eelmisel aastal välja suurepärase albumi „3”, mis pärjati tänavu Eesti muusikaauhindadel parima metal-albumi tiitliga.

Festival keskendub hea tasemega korraldusele nii esineja kui külastaja vaates. Seetõttu on tegemist ka tagasihoidliku mahutavusega ja piiratud pääsmete hulgaga sündmusega, et tagada väärtuslik elamus kõigile. Piiratud hulk pileteid on saadaval Sveta Baaris ja Ticketeris.

Festivali toimumisele aitavad kaasa Damn.Loud, Sveta Baar, Rada7.ee, ULM, Kärt Hammer, Taavet Kohal, Vita Pictura, Urban Culture Entertainment ja Blow Up That Gramophone.