Inimesed

„PUUDUTA MIND“ | Carmen Pritson läbipõlemisest: psühholoogist abi polnud, sest rääkimise asemel soovitati kiirelt antidepressante  (10)

Anu Saagim, 7. veebruar 2020, 19:34
Carmen Pritson
Carmen Pritson on väekas naine, kes ei karda eksida ega ka julmalt kukkuda. Terve oma teadliku elu on ta otsinud vastuseid sealt, kuhu teised ehk vaadata pole soovinud. See on maailm, kus saavad kokku teadlikkus, tarkus ja taiplikkus.

Ukse ees on väekas meestele mõeldud seminar „Naised“, kus ka sina Carmen sõna võtad. Millistel teemadel on plaanis rääkima hakata?

Samal teemal

Mina räägin seekord läbipõlemisest. Läbipõlemine on väga kiire protsess, mis kulmineerub alati kellegi kaotusega. Kõige hullem variant on see, kui selles põlengus hävineb kõik. Pere, töö, tervis - kõik.

Oled ka ise kogenud suuri läbipõlemisi. Kuidas läbipõlemised tekivad ja kuidas neid vältida?

Mina olen enda elus läbi põlenud päris mitmel korral ja kohe tuhaks, kust tuli lihtsalt uuesti tõusma hakata. Kui maja on läinud põlema, siis see põleb täpselt nii kaua, kuniks keegi tuleb kustutama. See võib olla partner, sõber või psühholoog. Ka mina olen vastastikku istunud psühholoogiga. Tõsi, abi sellest väga ei olnud, sest rääkimise asemel soovitati kiirelt antidepressante. Minule see ei sobinud. Hakkasin hoopis jooksmas käima ja see aitas. Inimesed tahavad alati joosta võidu ja mitte ajaga, vaid iseendaga, enda varjuga. Hull tõde on aga see, et varjuga võidu joostes sa mitte ainult ei kaota, vaid loobud lõpuks proovimast.

Aeg tiksub, elu möödub, aga vari jääb. Kas läbipõlemist saab vältida?

Loomulikult saame läbipõlemisi vältida. Selleks tuleb loobuda tunnustuse ootamisest. Kuid kui palju on neid, kes elavad ja loovad soovita olla tunnustatud? Mina ei tea ühtegi. Paraku on see inimese üks põhivajadustest. Kui sa ei oota, et sind märgatakse, siis loobud ka ise andmisest. Kõigest ongi lihtsalt suva.

Põlemine on protsess ja selles olles ei pea sa kartma põlemist, vaid tules tuhaks kustumist. Sa elad ja hingad ja oled selleks, et olla põlemisenergias võimalikult vitaalne.

Kuidas saab meest naist rohkem igapäevaelus toetada? Miks üks mees peaks teadlikult naisele rohkem tähelepanu pöörama?

Alati ei piisa sellest, et oleme kellegi jaoks lihtsalt olemas. Peab ka huvitama, mis toimub partneri sees. Olla olemas selleks, et vaigistada tuletorm. Olla kalju, mis jääb paigale ka siis, kui tuli on haaramas kogu maailma. Ta on olemas ja ta ei torma, et kustutada leeki. Ta on olemas, et luua sellest hetkest midagi suuremat. 

Mehe ja naise vahel võib olla mitmeid suhtlustasandeid. Nad võivad olla armastajad, sõbrad, toakaaslased, vaenlased, rivaalid jne. Kui pannakse kohe alguses paika reeglid ehk siis nõudmised iseendale, ei tule pettumusi ja ei pea hakkama ühel päeval kedagi süüdistama. Kui mees teab juba alguses, kellega ta hakkab koos elama, siis ei saa ju tülisid tulla. Me saame siis ju ainult toetada ja austada.

Kui oleks võimalik kiigata tuleviku minapilti, kas teeksid seda?

Ma teen seda iga päev. Ma manifesteerin tulevikku, mida ma tahan. Esitan tellimusi ja jään ootama täitumist. Siiani on kõik, mida soovinud olen, ka täitunud, aga minu unistused on vist ka pisut liiga suured. Kohaletoimetamisega läheb pisut rohkem aega.

Kui oluline on igapäevaselt välja astuda mugavustsoonist?

Mis on mugavustsoon? See on harjumus midagi iga päev teha. Kui mulle see harjumus sobib ja see viib mind edasi, siis ma jätan selle, aga kui see hoiab mind paigal, siis hakkan seda lõhkuma. Mugavus on ju mõnus. Oled ja naudid midagi, mis on harjumuspärane. Olla vaene on ka harjumus ehk mugavus. Mõttemugavus.

Kui tahad olla rikas, siis mugavus unusta ära. Rikkus on ebamugav kohustus, sest sa ei saa jääda kohale tammuma. Never. Sa pead pidevalt olema liikumises. Nii füüsilises kui ka vaimses liikumises. Hetkel olen valinud olla rikas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee