Inimesed

„PUUDUTA MIND“ | Elina Ojastu jagab näpunäiteid, kuidas naised võiksid taltsutada oma tumedamat poolt  (2)

Anu Saagim, 5. veebruar 2020, 18:00
Elina Ojastu
Meil on viimastel aastatel saanud popiks suurseminarid meestele. Hiljuti otsustasid tegusad naised, et nüüd on nende kord. Kevadel toimubki seminar “Naised”, kuid seda ainult meestele! Põnevale üritusele panid õla alla tegusad naised Elina Ojastu, Maria-Reene Kerno, Karolin Tsarski, Kristina Paškevicius ja Carmen Pritson, kes meilgi "Puuduta mind" saates külas käinud.

Elina Ojastu on edukas ärinaine, teeninduskonsultant ja koolitaja, kes osales muuseas aastaid ka Eesti ühe edukama teenindusettevõtte Denim Dream kauplusteketi ülesehitamises. Elina Ojastut on aidanud igapäevaelus näiteks circling.

Samal teemal

Elina, millistel teemadel on plaanis seminaril rääkida?

Oma teekonnast naisena just suhetest meestega. Kuidas minevikusuhted jätkavad kummitamist uutes suhetes ja kui lihtne on projitseerida minevikus kogetud valu olevikuhetke ja muuta selle eest vastutavaks praegune kaaslane. Teisena teema, mis puudutab arvamust meestest ja kui kiiresti muutub see filtriks, läbi mille näen kõiki mehi. Räägin ka sellest, kui oluline on kaaslase tugi hetkel, kui olen oma projektsioonidesse täielikult ära uppunud ja näen tonti seal, kus seda pole. Jagan oma kogemusi nende olukordade kingitustest, mis peitunud intensiivsuse alla – potentsiaalist vabaneda mineviku tontidest.

Mis asi on circling, mida koos Alar Ojastu ja Rain Tungeriga õpetad?

Circling on praktika, mida on sõnades kirjeldada keeruline, kuna kogemus on igakord täiesti isemoodi. Et mingigi ettekujutlus saada, siis ütleks nii palju, et tegemist on kohalolekupraktikaga, mis on kombinatsioon meditatsioonist, teraapiast ja nõustamisest. Praktikat harrastatakse koos teistega. Kommunikeeritakse võimalikult ehedalt enda seisundit ja teiste mõju endale. Eesmärgiks on õppida nägema enda käitumismaneeride mõju teistele, mis on endale teadvustamata. Praktika käigus arenevad järgmised oskused: kuidas võtta vastutust oma kogemuse eest, kuidas jääda ühendusse kogu oma kogemusega, mitte vaid mõtetega ja kuidas õppida usaldama oma kogemust ja kuidas tunda uudishimulikult huvi teise maailma vastu, õppides üha enam oma projektsiooni nägemist.

Kuidas on circling sind aidanud? Mismoodi seda kasutada igapäevaelus?

Circling on arendanud minus väga palju. Ütleks, et mitmete teiste praktikate kõrval, mida olen harrastanud, on see üks sügavamaid ja kiiremaid teid enda parema mõistmiseni. Põhilised pidurid elus on seotud teiste inimestega, olgu nendeks siis hirmud, tagasihoidmised või ülereageerimised. Need algavad tihti lausega “Ei julge, sest teised…” või vastupidi, “Kaitsen end, kuna teised..”.

Need pärinevad peamiselt lapsepõlves saadud haavadest. Nende tervenemiseks on vaja sarnases olukorras teha uus otsus, mille jaoks on circling ideaalne. Näen üha enam läbi käitumisimpulsse, mis panevad tegutsema ja üha enam küsitlen enne reageerimist või tagasihoidmist, kas see on tegelikult see, mida soovin. Lihtne näide small talk: eelnevalt rääkisin inimestega rohkem ja tundsin suurt ebamugavust, kui ei rääkinud, nüüd tõepoolest kaalun üha enam, kas vestlus loob väärtust või mitte.

Naised elavad tihti enda tumedamat poolt, viha ja kõike muud meeste peal välja. Kuidas teie enda tumedamat poolt taltsutate? Mida olete õppinud endale otsa vaadates?

Jah, nende külgede taltsutamine endas on esialgu üsna keeruline. Kui hüppab esile midagi, millega eelnevalt pole silmitsi seisnud, on need seisundid väga taltsutamatud. Nendes hetkedes vajan tihti partneri tuge, et tema jääks rahulikuks, suudaks oma piire hoida ja pakkuda mu sõnadele neutraalset peegeldust, mis aitaks mul kuulda end kõrvalt.

Seejuures kõige kiirem ravi: aktsepteeriv ja heasoovlik suhtumine minult ja mu partnerilt. Sellega ei püüa ma väita, et minu emotsioon on minu partneri vastutus, vaid pigem, et see muudab selle intensiivsusega adapteerumise kordades lihtsamaks. Kõige olulisem minu jaoks on õppida hoidma iseennast emotsiooniga kaasnevas intensiivuses sellele reageerimata. Kui vean välja kehalise ebamugavuse, olles enda keskmes, ja luban mõtetel ja kehalisel intensiivsusel tulla ja minna, minemata nendega kaasa ja lubades neil olla nii, nagu nad on, lubab nii-öelda draakon minus end taltsutada.

Oskad sa tuua teenindussektorist paralleele, mis kanduvad üle igapäevaellu ja mida saaks sinu õpetavate teadmistega parendada?

Põnev küsimus. Täna ei näe ma vastuseks mitte midagi muud kui täielik kohalolu teise inimese jaoks, mille olen põiminud nii oma teeninduskoolituse, kui ka juhtimiskoolituse alustalaks. Ootusi ületav teenindus saab juhtuda vaid siis, kui teenindaja on kliendiga tema maailmas hetkhaaval, samal ajal kaotamata enda keset ja projitseerimata sinna oma lugusid. See puudutab kõige sügavamalt. Ja nii ka igapäevaelus: ei puuduta meid midagi muud nii, nagu teise inimese täielik kohalolu.

Kuidas teha nii, et mehe ja naise suhe oleks tasakaalus ja kooskõlas?

Minul on kaks õppetundi. Esiteks peaks mõlemad partnerid pidevalt arendama oskust hoida üha paremini ruumi endas tekkivale emotsonaalsele intensiivsusele, elamata seda kaaslase peal välja. Ning teiseks treenima musklit, mis lubab näha teise protsessi mitteisiklikuna. Siis on kõik võimalik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee