Jüri Vlassov ja Mihkel SmeljanskiFoto: Aldo Luud
Inimesed
28. jaanuar 2020, 10:42

TEENETEMÄRK 2020 | Jüri Vlassov ja Mihkel Smeljanski: „Hing pole veel jõudnud laulma hakata, liiga ootamatu uudis!“ (10)

„Hing pole veel jõudnud laulma hakata, oh jumal, liiga ootamatu uudis!“ muheleb näitleja ja muusik Jüri Vlassov, vastne Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler. Kui aga hing lõpuks laulmist algab, tuleb ettekandele midagi Kuldse Trio repertuaarist. See on kindel.

„Selleks looks võiks olla „Kes ei tööta, see ei söö“,“ puhkeb Jüri naerma. Mihkel Smeljanski, samuti vastne Valgetähe V klassi teenetemärgi kavaler pakub, et praegu võiks suurest rõõmust ette kanda kogu Kuldse Trio repertuaari: „Eks praegu ole lugu selles, et pole veel päris pärale jõudnud see värk, aga väga vahva ja tore uudis on see loomulikult. Möödunud aastal saime Pärnu linnalt märgid ja see oli nii-öelda eelmäng praegusele – vanadele inimestele riputatakse kaela kilinaid-kõlinaid.“

Vlassov ja Smeljanski on kogu oma loomeelu kulgenud koos kui kaksikvennad. Ikka käsikäes. Teenetemärkegi antakse neile ühel ja samal ajal. Mõni ime.

 

Ütled nime Mihkel Smeljanski (69) ja mõtled – Kuldne Trio. Ütled nime Jüri Vlassov (71) ja mõtled – Kuldne Trio. Nood kaks Pärnu teatri näitlejat lõid aastakümneid tagasi bändi, mis püsib tänaseni. Aasta tagasi tähistas too bänd oma 45. sünnipäeva. Tuuriga. „Kuldne Trio on ju meie elu väga pikk ja oluline etapp. Ja on seda siiani – päris lõpp ju veel käes pole! Niikaua oleme Kuldne Trio, kuni ükskord tuleb muldne,“ tunnistas Mihkel Smeljanski intervjuus Maalehele. Esiotsa pole muldsust karta, bänd toimib. Ning eestlast, kes Kuldset Triot ei teaks, pole vast olemaski.

Kolm aastat tagasi, kui Pärnu Endla teater tõi Paikuse-Reiu vabaõhulavale suvelavastuse „Pao-pao. Kuldse Trio lood“, oli lavastajaks, kunstnikuks ja muusikaliseks kujundajaks Ivar Põllu Tartu Uuest teatrist. „Just enam-vähem täpselt samamoodi nagu karnevali kõikelubav tolategemine oli keskajal vastureaktsiooniks kiriku karmusele, oli kultuslik pulliansambel Kuldne Trio paljudele leevenduseks Nõukogude Eesti hallis ja absurdses karmuses,“ andis Endla teater tollal teada. „Tagantjärele võib arvata, et tegemist polnud kvaliteethuumoriga. Ajal, mil vabastavaks naeruks piisanuks ka väiksest vihjest, ei hoidnud Kuldne Trio värvide ja rõhkudega kunagi kokku. Kuldse Trio nali pole kunagi olnud pooltoonides, kunagi pole jäänud selgusetuks, kus see nali tehti. See kas meeldis või mitte. Aga lähemalt vaadates on pilt sootuks leebem ja Kuldne Trio siiski väga naljakas ja veetlev. Või lihtsalt tundub see nii, sest kõik sealt ajast tulnud inimesed on Trio loomingust läbi imbunud ning helged lapsepõlvemälestused ei kuulu arvustamisele.“ 

Ivar Põllu, Pärnust pärit poiss, tunnistas toona ajalehele Sirp, et Kuldse Trio muusika on teda kujunemisaastail oluliselt mõjutanud: „Kunagi, kui Kuldne Trio oli televisioonist tuttav, aga ilma plaadita ansambel, ringles mingi kontsertlindistus, mis oli väga hea. Mul olid kõik laulud peas, Jaak Joala lauludele lisaks. Ilmselt on see mind saatnud siiani, kas siis jaatuse või eituse kaudu.“

Olenemata jaatusest või eitusest möönis Ivar, et temasugusele maapoisile oli Kuldne Trio omamoodi avangard. „Vahepeal oli Kuldne Trio ju pigem halva maitse mõõdupuu, minusugusele Tartu üliõpilasele küll,“ lisas ta. „Nüüd on nad legend, muusika- ja huumoriajaloo üks tellistest, mis on üle hea ja halva hinnangutest, vähemalt minusugusele keskikka purjetavale inimesele küll.“

Kuldse Trio lugu, mis Ivari käe all suvelaval lahti rullus, kirjeldas ühe bändi päriselu. Tõsi, teatrikunstile kohaselt küll veidi võimendatult, aga samas asjaosalistega konsulteerides. „Siin on vähe ilukirjanduslikku väljamõeldist, sest Kuldse Trio lood ise on nii ilusad ja juba ka raamatusse kirja pandud,“ tõdes Ivar. „Pigem tuli mul neid põimida ja liita, et saavutada loo tihedam kude ja lõpuks ehk ka mingi üldistus. Selle tõttu on eksitud mõningate faktide vastu. Enne proove faktide asjus meistritega palju ei suhelnud, aga olen, nagu ikka, proovide käigus teksti kõvasti arendanud. Olen just asjaosaliste vahetutest meenutustest lähtuvalt stseene juurde kirjutanud ja täiendanud ning olen selle kogemuse eest väga tänulik.“

Muuseas, möödunud aastal 45. sünnipäeva tähistanud Kuldne Trio tegutses algustaastatel hoopis nime all Hõbedased Kaksikud, kuna liikmeid oli kaks –Jüri Vlassov ja Mihkel Smeljanski. Alles pärast Vello Toomemetsa liitumist ansambliga sai Hõbedastest Kaksikutest Kuldne Trio. Praegu on kolmandaks liikmeks helimees. Nonde hõbekarva kaksikute taustajõuna.