Inimesed
20. jaanuar 2020, 00:01

Austrite avamise neljakordne maailmameister Anti Lepik läheb koos Eesti meistrivõistluste 2. koha omanikust poja Alexiga Euroopa parima austriavaja tiitlit püüdma

ÕL VIDEO | Austriavamise meister: „Mina avan austreid, aga austrid on mulle avanud kogu maailma.“

„Näha, kuidas Alex võitis Hollandis maailma karika kvalifikatsioonivõistluse, oli ikka super! See emotsioon oli veel vägevam kui mul endal maailmameistriks tulles,“ ütleb neljakordne maailmameister austrite avamises ja Tallinki peakokk Anti Lepik. Seega on sel nädalal Rootsis peetavatel austrite avamise Euroopa meistrivõistlustel teoreetiliselt võimalik isegi Lepikute kaksikvõit. Ning võib-olla mõnel suurel laeval valitseb mõne aja pärast ka Lepikute kaksikvõim: seenior juhatab vägesid köögis ja juunior kamandab kaptenisillal.

Eestlased on molluskimaailmas kõvasti kanda kinnitanud – sel laupäeval, 25. jaanuaril osalevad nii isa kui ka poeg juba kolmandat korda koos Rootsis austrite avamise Euroopa meistrivõistlustel (EM). Anti pääseb võistlustele kui valitsev Euroopa meister, Alex-Ander lunastas pääsu sinna novembris, tulles Eesti meistrivõistlustel teiseks. MMil saab igat riiki esindada üks võistleja, EMil kaks võistlejat, vahel isegi kolm (tänavu astubki Trollhattenis võistlustulle ka Eesti meistrivõistlustel kolmandaks tulnud arst Ivo Valter.). Seega on EMil teoreetiliselt täiesti võimalik ka Lepikute kaksikvõit.

Anti osales esimest korda MMil 2007. aastal (selleks oli tulnud võita Soome lahtised meistrivõistlused) ja tuli kohe neljandaks. Seitse aastat hiljem sai temast Iirimaal esimest korda maailmameister ja nüüdseks on tal õnnestunud oma tiitlit kaitsta kolmel korral. Näiteks 2018. aastal tuli tal selleks 30 austrit avada 2 minuti ja 26 sekundiga. Kusjuures võistlustel ei mängi rolli ainult aeg: karbid peavad olema avatud puhtalt, sinna ei tohi sattuda koorepuru ega teravaid kilde, austri liha peab olema põhjast tervelt lahti lõigatud jne.