Inimesed

GALERII | KUNSTIEKSPERIMENT: Alina Orava maalid muutuvad sõltuvalt vaatenurgast (2)

Toimetas Merilyn Närep, 8. jaanuar 2020 14:18
Haus Galeriis avati Alina Orava näitus "Polüvaate maailmad" Foto: Arno Saar
Tallinnas, Haus Galeriis avati polüvaateline näitus, mille autoriks on maalikunstnik Alina Orav. 

Alina Orava (31) näitus toob galeriisse midagi täiesti uut. Kunstnik arendab edasi polüvaatelist maali, autori enda poolt välja töötatud kujutise liiki, mida Haus Galeriis näeb esmakordselt. Polüvaatemaal on eriline selle poolest, et üheainsale tasapinnale loodud maalingut tajub vaataja sõltuvalt oma asukohast ja vaatamisviisist erinevate kolmemõõtmeliste kujutistena.

Samal teemal

Alina Orava loomingut võib käsitleda kui teaduslikke eksperimente, mille tulemuslikkust tõestavad optilised seadeldised. Kui sageli on kunstniku teosed olnud vaadeldavad läbi looduse poolt antud läätse, inimsilma, siis käesoleval näitusel kasutab Orav ka peegleid ja teisi optilisi seadmeid. Esmakordne on ka tööde paigutumise viis: siiani on autor loonud polüvaatemaale paralleelselt maapinnaga, ent seekord kinnituvad need seintele.

Alina Orav katsetab nii piltide mõõtmete kui alusmaterjalide ja tekstuuridega, kasutades ära ka galerii ruumilisi eripärasid. Näitus on ehitatud multisensoorseks kogemuseks: eemalt mõjuvad maalid abstraktsetena, ent kui vaadata pilte kindlatest vaatepunktidest, muutuvad need ruumilisteks ning nähtavale tulevad peidetud kujutised. Igas teoses leiduvad kujundid moodustavad kokku kontseptuaalse terviku.

Maalikunstnik Alina Orav on omandanud bakalaureusekraadi (2013) ning magistrikraadi (2017) Eesti Kunstiakadeemia maali erialal, täiendanud enda õpinguid Firenzes ja Vancouvers, sooritanud anamarfoosse maalipraktika Londonis ja Amsterdamis ning animatsioonipraktika Voldas. Autor kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja Eesti Maalikunstnike Liitu. 2017. aastal pälvis kunstnik Brande tänavakunstifestivali teise auhinna ning Riigi Kinnisvara teadus- ja arendusgrandi polüvaatekujutise leiutamise eest. Lisaks rohketele isikunäitustele Eestis on Alina Orava töid eksponeeritud Helsingis, Stockholmis, Riias, Moskvas, Taanis, Saksamaal, Itaalias, Suurbritannias, USA-s, Kanadas, Jaapanis, samuti peagi Islandil. Tema töid leidub Eesti, Soome, Rootsi, Saksamaa, Itaalia, Suurbritannia, USA ja Venemaa erakogudes.

Samal teemal

10.00.2020
GALERII | Siim-Tanel Annus: loomine näib olevat ainuvõimalik eksisteerimise vorm
30.04.2017
Oma loomingut näitab 115 värsket arhitekti, disainerit ja kunstnikku
05.09.2016
GALERII | Kunstnikud maalisid naisstaaridest šokolaadiportreed