Fännid peavad Eesti parimaks eurolauluks läbi aastate Stig Rästa ja Elina Borni esitatud pala "Goodbye to Yesterday".Foto: Thomas Hanses / EBU
Toimetas Viljar Voog 1. jaanuar 2020 20:06
Laulmise Euroopa (lahtised) meistrivõistlused – tuntud ka nime all Eurovision – toimuvad 2020. aastal juba 65. korda. Iga aasta kroonitakse üks võitja, kuid milline laul on ajaloo kõige-kõigem? Sellele annavad igal aastalõpul vastuse fännid – ning kaheksandat korda jutti kuulub tiitel Loreeni „Euphoriale“.

Eurovisioni fänniportaalid escradio.com ja songfestival.be on viimased 15 aastat organiseerinud paremusjärjestust #ESC250, mis reastab lauluvõistluse ajaloo 250 parimat lugu. Tänavusse tabelisse mahub ka kuus Eesti võistluslaulu – igati tubli tulemus –, kuid võrreldes eelmiste aastatega on kõvasti kohti ära antud.

Kõige kõrgemal paikneb Eesti Eurovisioni paladest 2015. aastal meid esindanud „Goodbye to Yesterday“ – artistid Stig Rästa ja Elina Born, koht 24. Võrreldes mullusega on aga Stig ja Elina korralikult kohti kaotanud – siis oldi 15. kohal!

Tänavuses paremusjärjestuses on 43. kohal Urban Symphony „Rändajad“ (2009). Aastaga on kukutud 15 kohta.

56. koht, kolmas Eesti laul ja kolmas esitamiskeel: Elina Nechayeva „La Forza“, mis tegi mullu debüüdi 40. kohaga.

95. koht: Ott Leplandi „Kuula“ on aastaga kukkunud 26 positsiooni!

109. koht: Koit Toome ja Laura „Verona“ oli vaid aastapäevad tagasi veel Otistki ees 64. kohal ehk pudenetud on 45 pügala võrra. Selle laulu üldse tabelist leidmine on aga veidi üllatav, sest mäletatavasti ei pääsenud Koit ja Laura finaaligi.

Meie 2019. aasta võistluslaul, Victor Crone’i „Storm“ pääses tabelisse 211. kohal.

2018. aastal mahtus 250 parima eurolaulu sekka veel Birgiti „Et uus saaks alguse“ (236.). Aasta varem oli Jüri Pootsmann oma „Playga“ 175. ning Maarja ja Ivo Linna „Kaelakee hääl“ 209. kohal.

Nagu mainitud võitis #ESC250 esikoha kaheksandat aastat järjepanu Loreen, kes püsib võitmatuna. Teise koha võttis värske pala – Hollandi viimatine võidulaul, Duncan Laurence’i „Arcade“. Kolmandaks jäi 2018. aastal Küprost esindanud Eleni Foureira „Fuegoga“.