ILUSAL EESTI AJAL: Helivõlur Raimond Valgre ei jätnud oma romantiliste laulude ja pärlmutterakordioniga külmaks ühtki naisesüdant.
Gerda Kordemets 31. detsember 2019 00:01
Raimond Valgre surm vaid 36aastasena 1949. aasta vana-aasta viimase päeva varahommikul oli dramaatiline ning selle kõiki üksikasju pole suudetud siiani välja selgitada. Elutraagika ja noorelt suremine kasvatasid helivõluri legendi üleelusuuruseks.

Raimond Valgre surm vaid 36aastasena 1949. aasta vana-aasta viimase päeva varahommikul oli dramaatiline ning selle kõiki üksikasju pole suudetud siiani välja selgitada. Elutraagika ja noorelt suremine kasvatasid helivõluri legendi üleelusuuruseks.

Folklooriks on saanud lugu, kuidas Raimond Valgre uurinud päev enne surma teda hooldanud sanitarilt, kas see mõnd Valgre lugu ka teab. Jaak Ojakäär kirjutab Valgre elulooraamatus „Raimond Valgre legend“, et helilooja elulugu uurinud Eino Avarsoo oli vestelnud Valgre surmapäeval hullumajas õena töötanud Lehti Valmisega, kes meenutas: „Esimene päev, siis ta oli selge. Teine päev ta läks kuidagi rahutuks. Võib-olla see oli sellest, et kui ta oleks saanud sada grammi, siis seda rahutust poleks tekkinud. See on tihti nii nendel, kes on harjunud alkoholiga. Selgetel momentidel oli ta mure põhiliselt majanduslik, et kui kauaks ta peab haiglasse jääma, et ta ei saa ju kaua olla. Nagu näha, nad olid vist majanduslikult kaunis suures kitsikuses. Pärast süste oli ta rahulikum. Ütles: „Öelge, palun, kas minu elu pole olnud tõesti asjata, kas midagi minust jääb järele, kas mõni minu lauludest pääseb rahva hulka?“ Ta palus, et laulaksime talle mõnda tema laulu. Kuid sanitarid, lihtsad poisid, ei osanud ühtegi. Ütlesid: „Varsti tuleb söögiaeg, laulame kõik koos „Kui Kungla rahvas kuldsel aal kord istus maha sööma“.“ Ja hakkasidki laulma, Valgre vilistas kaasa, sest laulda ta ei suutnud. Ta silmis oli nukrust, kuid ta ütles: „Tänan teid, olete ikka toredad poisid!““

Raimond Valgre vaimu murdis sõda. Fotod säravast naistelemmikust, kes sõjaeelses Pärnus daamidega rannal poseeris, on laialt levinud ja paljudele tuttavad. Neist fotodest aimub romantilise „ilusa Eesti aja“ võlu, mida hingestavad tuntuimad Valgre tol ajal loodud lauludest nagu „Hääd ööd“, „Helmi“, „Ma loodan, et saan sellest üle“ või „Muinaslugu muusikas“.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon