Robert Rool julgustab tubakast loobujaid: „Isegi kui peaksid esimese korraga ebaõnnestuma, siis proovi uuesti!" Foto: Teet Malsroos
Uudised
30. detsember 2019, 13:49

Robert Rool kutsub üles tubakast loobuma: tee uuel aastal Sigarexit! (7)

Tervise Arengu Instituut (TAI) kutsub suitsetajaid alustama tubakavaba elu ja tegema uuest aastast Sigarexiti.  Väljakutse tubakast loobumiseks on vastu võtnud ka lauljatar Maian Lomp ja saatejuht Robert Rool.

Robert, kes on samuti otsustanud suitsetamise lõpetada, julgustab loobujaid: „Isegi kui peaksid esimese korraga ebaõnnestuma, siis proovi uuesti!" 

Maian kutsub liituma Facebooki Sigarexiti grupiga. "Koos teistega on lihtsam loobuda, jagades üksteistega oma raskusi ja pakkudes tuge," arvab Maian. "Olen proovinud tubakatoodetest ka varem loobuda, kuid pole eri põhjustel seda suutnud. Loodan, et kui tean, et minuga koos on mitmeid, kes seda üritavad, siis on mul suurem motivatsioon ning õnnestun!“

Maian ja Robert jagavad Facebookis oma mõtteid ja emotsioone terve jaanuarikuu jooksul. Grupis saab iga päev tuge ja nõuandeid, kuidas loobumiseks ettevalmistusi teha, raskusi ületada ja motivatsiooni hoida. Loobujaid toetab ja aitab nõuga TAI tubakavaldkonna spetsialist Minni Saapar.

Loobumiskampaania avapauk on 1. jaanuaril.

Foto: Pixabay

E-sigaret ei sobi loobumise abivahendiks

Suitsetajad teavad, et tubakast loobumine võib olla küllaltki keeruline ja esimesel katsel see pruugi see õnnestuda. Leidub inimesi, kes suudavad loobuda päevapealt, ent paljudelt nõuab see vaeva ja pingutust. „Koos teistega on tubakast loobumine lihtsam ja isegi kui selja taga on mõni tulemusteta katse, tasub alati uuesti proovida. Kõige olulisem on teha kindel otsus, astuda esimene samm ja ebaõnnestumise järel mitte alla vanduda,“ selgitas TAI terviseriskide ennetamise keskuse alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel ning lisas: „Kampaania on mõeldud kõikidest tubaka- ja nikotiinisisaldusega toodetest loobumiseks, mitte ainult sigaretist. Siia alla käib kindlasti ka e-sigaret, mis on võrdne tubakatoodetega ega sobi loobumise abivahendiks.“

Foto: Pixabay

Kust saab abi?

Tubakast loobumise edukus suureneb oluliselt siis, kui tubakatoote tarvitaja saab nõu ja toetust professionaalselt nõustajalt. Eestis on selleks praegu kolm võimalust: nõustamiskabinet, perearst või apteek. Nõustamiskabinetid pakuvad tubakast loobumiseks asjalikku nõu ja tuge ning sinna on oodatud kõik tubaka ja e-sigareti tarvitajad. Nõustamine on tasuta, saatekiri ei ole nõutav, ent soovitav on eelregistreerimine. Perearstilt saab suitsetamisest loobuja esmast lühinõustamist, vajadusel kirjutab arst välja ravimeid ja võib edasi suunata nõustamiskabinetti. Apteegid pakuvad lühinõustamist ning osad neist ka etteregistreerimisega personaalset nõustamisteenust.

Tubakast loobumise nõustamiskabinettide ja kampaania ajal personaalset nõustamist pakkuvate apteekide kontaktid leiab tubakainfo.ee lehelt.

Ohutut suitsetamist ei ole olemas

Suitsetamine Eestis väheneb, kuid aeglases tempos. Igapäevaselt suitsetab 17% täiskasvanud elanikkonnast (23% meestest ja 13% naistest). E-sigaretti tarvitab täiskasvanud elanikkonnast 1,5%. 52% igapäevasuitsetajatest soovib suitsetamisest loobuda.

Foto: Pixabay

Oluline on teada, et ohutut tubakasuitsu kogust ei ole olemas. Iga suitsetatud sigaret avaldab mõju. Mida rohkem suitsetatakse, seda rohkem suurenevad riskid. Tubakatarvitamine on peamine ennetatav suremuse põhjustaja maailmas (WHO). Inimesed, kes alustavad suitsetamist teismelisena ning suitsetavad kaks aastakümmet või enam, surevad 20 kuni 25 aastat varem kui need, kes ei ole kunagi suitsetanud. Lisaks sellele, et suitsetajad varem surevad, on neil ka suurem tõenäosus haigestuda paljudesse pahaloomulistesse kasvajatesse.

Tubakast loobuda tasub alati, ka siis, kui ollakse aastaid või aastakümneid suitsetanud - see hakkab positiivselt mõjuma kohe, esimeste tundidega. Paraneb vererõhk, taastub lõhna ja maitsete tundmine, paraneb hingamine ja füüsiline võimekus. Ühe aastaga väheneb südamehaiguste risk poole võrra. Samuti hakkab vähenema vähirisk.