"Hommikusöök staariga" kohvikus Toormoor - Anu Saagim; Jüri Nael.
Anu Saagim | Video: Tatjana Iljina; Rauno Vahtre; Märt Niidassoo 29. detsember 2019 15:42
Kohtusin Londoni ja Tallinna vahet sirgeldava tantsuõpetajast professori Jüri Naelaga imearmsas kohvikus nimega Toormoor, Tallinna vanalinnas aadressil Sulevimägi 1.

Jüri Nael (44) on eesti koreograaf. Ta on professor Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis, kus juhendab füüsilise teatri magistrikursust. Alates 2010. aastast on ta füüsilise teatri õppejõud Inglise Kuninglikus Draamakunstiakadeemias (Royal Academy of Dramatic Art). Ta on loonud koreograafia enam kui 80 muusika- ja sõnalavastusele Eestis, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Poolas ja Inglismaal.

Jüri, kas sina oled siin, vaid toortoitu pakkuvas kohvikus, varem käinud?

Ei ole, aga see on tõeliselt mõnus ja hubane koht. Minu arvates on siin ka toiduvalik teine - näiteks see leib, mis on kapsast. See pole tavaline leib, vaid on lillast kapsast tehtud leib, aga maitseb nagu täitsa leib. Hästi vägev!

Tegu on siis tõepoolest toorkohvikuga, kus süüakse ainult toortoitu, juuakse ainult toormahla ja ollakse väga tervislikud, mis on Eestis hetkel kohutavalt popp. Kui sind vaatan, siis sinagi oled supervormis. Muidugi, sa oled tantsija, sellised peavadki vormis olema, sest muidu oleks see ennekuulmatu skandaal. Mida sina siis suhu pistad ja mida mitte mingil juhul ei pista?

Ütleme nii, et ma olin tantsija, aga selle tiitliga väga kaugele ei kappa, eriti siis, kui jõuad juba sellisesse ikka nagu ma praegu olen. See, mida söön, muutub järjest rohkem olulisemaks. Teadmine, et oled see, mida sa sööd, on ju väga selge ja iga kandi pealt ka näha. Igapäevaselt sööksin heameelega toortoitu, sööks ainult taimset toitu, sööks ainult väga tervislikku ja orgaanilist toitu, aga paraku on elutempo vahetevahel selline, kus ei ole võimalik suhu panna ainult seda, mida sa tahad. Mõnikord tuleb leppida ka sellega, mis on kättesaadav.

Sealiha ja hapukapsast?

Vahel juhtub muidugi ka seda. Elades nüüd Londonis ja Eestis, siis pean ütlema, et Eesti kvaliteetse toidu valik on palju suurem. Inglismaa suured toiduketid pakuvad väga palju poolfabrikaate, mida on loomulikult väga kerge valmistada, ainult soojendad üles, aga kas need ka tervisele head on... Võib leida ka lõhefileed, mis on juba kilesse pakendatud ja mis on seisnud nädalaid.

Ühesõnaga, kui lähed Londonis tavalisse kaubanduskeskusesse ja tahad osta tervislikku toitu, mida õhtul lauale panna, siis ütleme nii, et jääd ikka täitsa jänni. Kui sa seal toidupoes ringi vaatad, siis valik on väike ja kvaliteet ei ole kiita. Loomulikult on ka erandeid.

Ma ise elan Ida-Londonis ja seal on Broadway Market, kus on hästi palju butiikpoode. Mul on seal oma lihuniku pood, mul on oma kalapood, mul on oma piimapood ja mul on oma pood, kust ostan mune. Ehk seal on see võimalik. Aga jällegi, kui sa tuled koju peale kuut õhtul, siis on need butiikpoed juba kinni ja siis pead ikkagi eelmisest päevast alles jäänud asju kasutama või lähed kaubanduskeskusesse ja ostad sealt midagi. Teadmised ja praktika ei käi alati käsikäes.

Kas seal on ka Wolt ja Bolt, kust toitu koju tellida?

On küll, seal on päris mitmeid variante ja see kvaliteet on päris hea. Sa võid tegelikult toitu koju tellida ka väga headest ja kallitest restoranidest. Ise tellin tihti toidu koju Uberiga.

Ja palun väga, välimus on sul…

Täitsa roosa!

"Hommikusöök staariga" kohvikus Toormoor Foto: Tiit Tamme

Meie Jüriga ampsasime eriti tervisliku hommikusöögi toortoidu kohvikus Toormoor

"Meie idee ja teostus algusest peale on luua ehedat ja puhast toitu. Kõik kohviku tooted on tehtud käsitsi värskest toorainest," pajatasid kohviku Toormoor omanikud Margus ja Marita Põld. "Valmistamisel me ei kasuta suhkrut, piimatooteid, gluteeni sisaldavaid tooraineid, mune, ega muud loomset. Sellegipoolest arvavad kliendid, et meie road lihtsalt suurepärased ja koogid imemaitsvad."

Vaata videot!

"Hommikusöök staariga" kohvikus Toormoor - Anu Saagim; Jüri Nael

Toormoori juurest saab tellida peolauale ka kooke, trühvleid, salateid, kommirulle jpm. Kõik toidud valmivad käsitööna.

Aga pikemat intervjuud Jüri Naelaga loe Õhtulehest juba uuel nädalal.

"Hommikusöök staariga" kohvikus Toormoor - Anu Saagim; Jüri Nael Foto: Tiit Tamme