Peter Handkele ulatas Nobeli preemia Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf. Foto: HENRIK MONTGOMERY/TT/Scanpix
Toimetas Triin Tael 11. detsember 2019 09:38
Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf andis eile mitme riigi protestile vaatamata Austria kirjanikule Peter Handkele üle Nobeli kirjanduspreemia. Bosnia, Albaania, Kosovo ja Türgi suursaadik olid tseremooniat boikottinud, kuna Handke toetas 1990. aastate Jugoslaavia sõjas Serbiat ja eitas genotsiidi.

Kuna mullu oli Nobeli kirjandusauhinda määrav Rootsi Akadeemia ühe liikme abikaasat puudutava seksiskandaali tõttu töövõimetu - mitmed liikmed olid protestiks taandunud -, anti tänavu oktoobris välja kaks auhinda. Mulluseks võitjaks kuulutati Poola kirjanik Olga Tokarczuk, tänavuseks Handke.

Tagantjärele mulluseks laureaadiks kuulutatud Olga Tokarczuk ja tänavune võitja Peter Handke. Foto: HENRIK MONTGOMERY/TT/Scanpix

Handke valik põhjustas ohtralt poleemikat. Austria kirjanduskuulsus väljendas Jugoslaavia sõja ajal toetust serblastele ning eitas kord kurikuulsat Srebrenica veresauna 1995. aasta juulis, mil serblased tapsid üle 8000 moslemi mehe ja poisi. 2006. aastal pidas Handke kõne serblaste liidri Slobodan Miloševići matustel. Kirjanikku peeti sõjaroimades ja inimsusevastastes kuritegudes süüdistatud Miloševićiga lähedaseks.

„Ma poleks eales arvanud, et mõni Nobeli auhind võib mind oksele ajada,“ säutsus Albaania peaminister Edi Rama pärast Rootsi Akadeemia otsuse teatavaks saamist Twitteris. Kosovost pärit Albaania asevälisminister Gent Cakaj nimetas samas sotsiaalmeediakanalis tänavust Nobeli kirjanduspreemiat häbiväärseks. See on tema sõnul määratud genotsiidieitajale. Handke eitas kord tõepoolest serblaste korraldatud Srebrenica tapatalguid ning võrdles Serbia saatust juutide saatusega holokausti ajal. Hiljem palus kirjanik siiski vabandust - tema kommentaar olnud keelevääratus.

Ameerika PEN-klubi president, nimekas kirjanik Jennifer Egan tegi Nobeli kirjanduspreemia asjus samuti avalduse. Tema sõnul on organisatsioon rabatud laureaadist, „kes on kasutanud oma avalikku häält ajaloolise tõe õõnestamiseks“. 

Meenutati sedagi, et Handke oli 2014. aastal nõudnud Nobeli kirjanduspreemia tühistamist. 

Nõudmisele võtta austerlaselt auhind ära kirjutas BBC Newsi teatel alla ligi 60 000 inimest. 

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

Hmmm 11. detsember 2019 11:11
Ma ei sa aru mida Türgi muretseb kui Kaks vennas rahvused üksteist maha notisid. Slaavid ja Albaanlased on sugulased! Türgi on unustanud kes aitasid Kreeklasi ja Slaavlasi 1756 aasta sõjas balkanis?

SISUTURUNDUS