Joaquin Phoenix filmis "Jokker". Foto: AP/Scanpix
Toimetas Triin Tael 10. detsember 2019 10:46
Eile kuulutati välja värsked Kuldgloobuste nominendid. Netflixi filmid "Iirlane", "Abielu lugu",  Vatikani-teemaline "Kaks paavsti" ja Quentin Tarantino "Ükskord Hollywoodis" said kuhjaga tunnustust, kuid netis käib äge tümitamine: kus on naisrežissöörid? Miks eelistatakse Todd Phillipsit?

Kuldgloobusi jagatakse 5. jaanuaril. Kauaoodatud "Catsi" ekraniseering sai NME.comi teatel üheainsa nominatsiooni (Taylor Swifti originaallaul), paljude meelest magedalt lõppenud "Troonide mäng" samuti vaid ühe (Kit Harington). Küll aga triumfeerib Netflix, kes sai nii tele- kui filmikategoorias 17 nominatsiooni. Viiest draamafilmist kolm on valminud voogedastusgigandi käe all. 

NME.comi teatel käib taas kord dispuut režissöörikategooria meestekesksuse üle. Viimati esitati seal nominendiks naine 2015. aastal (Ava DuVernay, "Selma"). Tänavu peeti Greta Gerwigi "Väikeste naiste" ekraniseeringut üheks auhinnasesooni favoriidiks, kuid see teenis vaid kaks muud nominatsiooni. Ka Lulu Wangi ("Hüvastijätt") ja Lorene Scafaria ("Seksikad sulid") peeti võimalikeks lavastajaauhinna kandidaatideks, kuid nad jäid nominatsioonita.

Kui Todd Phillipsi "Jokker" kinodesse jõudis, ennustati sellele menu nii Kuldgloobustel kui Oscaritel. Filmi poleemilisuse tõttu tõmbusid sahinad siiski tagasi, ent nüüd sai "Jokker" nii parima draama, parima draamakategooria meesnäitleja ja parima originaalmuusika nominatsiooni. Paljud kinosõbrad ei suuda siiski uskuda, et Phillips on üks parima režissööri Kuldgloobuse nominentidest.

Paljud fännid on häiritud, et Netflixi lühisarja "When They See Us" alusetult mõrvas süüdistatud mustanahalistest noorukitest ei peetud ainsagi nominatsiooni vääriliseks. Emmyde jagamisel oli sari edukas olnud ning Jharrel Jerome'i etteastele ennustati kindlat Kuldgloobuse nominatsiooni.

Tunnustuseta jäid ka mitmed indie-filmid: "Uncut Gems" Adam Sandleriga, Robert Pattinsoni ja Willem Dafoe vägev "Majakas", Brad Pitti "Tähtede poole", õudukas "Jaanipäev" ja "Honey Boy". 

Vaata Kuldgloobuse nominatsioonide täisnimekirja!