Sass HennoFoto: Erakogu
Toimetas Katharina Toomemets 26. november 2019 08:03
Naistevastase vägivalla vastu võitlev kirjanik Sass Henno avaldas esmaspäeva õhtul sotsiaalmeedias postituse, kus annab teada, et kehalise väärkohtlemise kriminaalasjaga kohtu all olev Marti Kuusik ja tema abikaasa Karin Kuusik, keda mees väidetavalt väärkohtles, on otsustanud Henno kohtusse anda. 

"Minu võitlused viisid mind selleni, et enda peksmistest tuttavatele rääkinud ja hiljem meedia kaudu kõike eitama asunud Karin Kuusik, keda kehalise vääkohtlemise kriminaalasjaga kohtu all olev Marti Kuusik väidetavalt peksnud oli, andsid mind nüüd koos kohtusse.

Nad nõuavad mu varade arestimist. Et hiljem nende müügist neile valuraha maksta. Kevadel nõudis Marti Kuusik mult 30 000 eurot. See ei läinud kohtus läbi. Nüüd nõuavad aga kahekesi, et kohus määraks õiglase summa, mille neile maksma pean.

Ma soovin tänada Allar Jõksi, Villu Otsmanni ja Jaana Nõgistot, kes kõik olid mind selles tsiviilasjas valmis esindama, aga annan teile kõigile kogu austuse juures teada, et ma ei hakka teid selle looga vaevama," kirjutab Henno ja lisab, et on õiglane, kui ta esindab end kohtus ise. "Ma pole kunagi ostnud endale kaitset.

Kui mu tekst on teinud haiget headele inimestele, suhtevägivalla ohvritele või süütutele kõrvalseisjatele, ma luban, et vastutan iga sõna, iga lause, iga punkti ja koma eest. Vastutan nagu täiskasvanu, ega palka häid advokaate oma sõnu pisendama või siluma. Mu soov ei ole võita. Mu soov on, et kodud oleks turvalisemad ja kõik julgeks rääkida.

Ja kindlasti ei vabanda ma naisepeksmise eest kohtu all olevate valetajate ees, ükskõik kui palju nende au kohtu silmis ka väärt ei oleks.

Olen aastaid vabatahtlikult oma tööde, äride ja eraelu hinnaga üritanud tõsta naistevastase vägivalla, lastevastase vägivalla ja seksuaalkuritegude alast teadlikkust siin riigis kus ma elan. Ma ei ole seda teinud, et teenida kuulsust, kiitust või raha. Selle teenimiseks on mul alati olnud mu looming. Lihtsalt kahjuks tean, kui suur on vägivalla jõud. Tean, miks ohvrid oma juttu muudavad. Tean, miks tunnistajad vaikima hakkavad. Tean, mis võimaldab vägivallatsejatel seaduste üle irvitada ja hoopis ise seadustelt kaitset otsida. Ja tean, miks nii paljud head inimesed vaikivad, kui neid lugusid kõrvalt kuulevad. Sest vaikida on mugav.

Ma ei kavatse kunagi olla osa sellest vaikivalt pealtvaatavast massist. Ja sellepärast sekkun alati, kui tunnen, et asi on mäda.

Ja ma tean, et mu sõbralistis on veel inimesi, kes on selles võitluses samal pool rindejoont.

Ükskõik, kuidas mind karistatakse, ma jään alati nõrgemate eest seisma. Ja ma ei lükka vastutust oma sõnade eest kuskile valede mülkasse. Vaid ütlen: julgege alati rääkida. Ükskõik, millise häbi, valu või ebamugavusega teid ka ei ähvardata.

Ma olen lapsest peale olnud see tüüp, kes ei ole kunagi palunud kellelgi teisel end kaitsta või enda eest seista."

Henno kirjutab ka, et keegi saatis talle e-kirja, kus seisis, et Karin rääkivat, kuidas Kuusikute lapsi narritakse, et nende isa on pätt. "Ja nähes ka sinu nime selles minu vastu esitatud kohtuasjas, mu varandust nõudmas, tunnen süüdistad selles mind. Palun vabandust. Ma tahtsin aidata sul rääkida asjadest, nii nagu need on. Aga ebaõnnestusin. Kahjuks. Nüüd käin koolides, ja räägin noortele, kuidas mitte muutuda selleks, kes põhjustab teistele valu. Äkki selles ma ei ebaõnnestu. Ei tea.

Üks asi veel. Lapsed annavad vanematele mingi piirini andeks kõik nende ebatäiuslikkuse ja armastavad, igatsevad ja vajavad neid ikka. See on tingimusteta ja võimas. Nad ei lõpeta vanemate armastamist. Aga. Nähes pealt valu ja valesid väärtusi, tead mis nad teevad?

Kuskil sügaval sees nad lõpetavad enda armastamise."