Üritused
13. november 2019, 19:58

Žüriiliige Lauri Hermann „Eesti laulu“ saagist: olid täiesti olemas Eesti oma Justin Timberlake, Daft Punk ja Backstreet Boys (14)

„Tänavune „Eesti laulule“ saadetud lugude saak oli hea ja mitmekesine. Oli aru saada, kes keda eeskujuks võtnud on. Kui stiililiselt välja tuua, siis olid täiesti olemas Eesti oma Justin Timberlake, Daft Punk ja Backstreet Boys,“ kommenteerib „Eesti laulu“ eelžüriisse kuulunud Elmari raadiohääl Lauri Hermann võistlusele saadetud 178 loo üldpilti.

„Palju oli häid naishääli, üks neist oli väga sarnane sellise kooslusega, nagu Briti rokkbänd Katrina and the Waves. Stiililiselt oli väga mitmekesine,“ toob Lauri näite ja rõõmustab, et väga palju esitati ka eestikeelseid lugusid. „Kui millegagi Eurovisioni laval silma paista, siis just ilusa eesti keelega. Eesti keelt on ju kõlaliselt peetud ka üheks maailma ilusaimaks keeleks. Mulle väga meeldiks, kui Eestit esindaks eestikeelne laul. Seda valikut tänavu on ja päris palju.“

178 laulu läbikuulamine ja paremusjärjestusse panemine ei tundu just maailma kõige lihtsama ülesandena. „Mõnd lugu tuli mitu korda üle kuulata, et sellest sotti saada. Lauludele tuleb ju panna hinne ja seda ei saa teha umbropsu, kui arvestada, kui palju on nii tegija kui ka meie väikese Eesti riigi jaoks kaalul,“ ütleb Lauri. „Mõni lugu kõnetas kohe – ta oli helikvaliteedilt hea, omapärane ja ka hea minekuga. Loos peab olema elu, eriti arvestades, kuhu see pretendeerib – Eurovisioni lavale, kus on eri aastatel teatavate eranditega silma paistnud elulised ja värvikad lood.“

Lauri Hermann Foto: Merle Värv

Lauri paljastab, et oli ka päris palju meeslauljate pisarakiskujalugusid. „Arvan, et hädise edsheeranliku välimusega pisarakiskuja ei pane enam Eurovisioni publikut vaimustusest kiljuma, nüüd tuleks leida midagi muud.“
Lauri pani oma lemmikud ritta kahe päeva jooksul. „Esmane kuulamine võttis terve õhtu, järgmisel päeval käisin oma tabeli uuesti läbi. Laulud ja mõtted said peas laagerduda. Tegin kahetunnise jalutuskäigu, kõndisin ja kuulasin uuesti teatud lood üle, et pisut veel oma punkte korrigeerida. Tunnen, et sellest mulle piisas.“

Raadiohääl tunnistab, et oli ka lugusid, mille puhul oli aru saada, et need on tehtud kodustuudios ja helikvaliteet ei olnud võrdväärne mõnede teiste lugudega. „See aga ei tähendanud, et lugu oleks halb. Mina püüdsin hinnata laulu, selle omapära ja läbilöögivõimet Eurovisionil.“

Selliseid lugusid, mille Lauri oleks kohe kõrvale heitnud, sest need olid täiesti jubedad, tema sõnul ei olnud. „Oleme Eurovisionil näinud mida iganes, mõned võiduloodki on olnud sellised, et ärkad järgmisel hommikul üles ja mõtled, kas see oli nüüd uni või päriselt võitis see laul. Mõni lugu tunduski nii jabur ja teistmoodi, oli uskumatu, et tõesti on sellise looga julgetud välja tulla. Samas oli neil jälle teatav omapära, mis annab eelispunktid.“

Tänavu oli suurim uuendus see, et demode asemel tuli esitada kohe loo valmisversioon. Lauri sõnul tegi see žüriiliikme elu kergemaks. „Raadiotöötajana mõtlen kohe, kas tahan seda lugu ka raadios mängida. Kõik need 178 lugu olid sellised, mida võiks kohe raadioeetris mängida. Kujutan ette, et raadiotele tuleb nüüd tohutus koguses lugusid, mille hulgast saab välja peilida oma formaati sobivad. Ootan suure huviga, mida ise ka saaks mängima hakata, olenemata sellest, kas need said poolfinaali või mitte.“

Lauri oli „Eesti laulu“ žüriis esimest korda. „Pakkumine tuli ja ma ei kahelnud, tundsin, et minu jaoks on aeg õige. Olen saanud seda eelnevatel aastatel kõrvalt näha, mul on tekkinud oma arvamus ja tunnen, et olin selle jaoks küps. Usun, et tegin õiged valikud. Ootan suure huviga, mis nüüd saama hakkab ja kui palju minu lemmikutest edasi saab.“

Eelžüriisse kuulusid veel Andres Puusepp, Anu Varusk, Birgit Sarrap, Daniel Levi, Eda-Ines Etti, Hendrik Sal-Saller, Jüri Makarov, Kaupo Karelson, Madis Aesma, Maiken, Owe Petersell, Sten Teppan ja Vaido Pannel.

***

Esimese 12 poolfinalisti hulgas on palju vanu tegijaid

„Eesti laulu“ esimesed 12 poolfinalisti selgusid eile õhtul, teised 12 avalikustatakse täna õhtul samuti „Ringvaates“. Esimeses satsis on mitmeid tuttavaid nimesid, kellest suurem osa on „Eesti laulul“ juba ka suuri tegusid teinud.

Stefan on võistlusele pääsenud kahel korral ja saanud mõlemal kolmanda koha – aastal 2018 osales ta koosluse Vajé ridades, mullu aga sooloartistina. Lugude autorite hulgas figureerib kolmel korral ka Karl-Ander Reismanni nimi, kelle kirjutatud kolm lugu – Ingeri, Sissi ja Stefani esituses – mullu lausa finaalis kõlasid.
Kruuv osales võistlusel ka aastal 2015, Ziggy Wild'i laulja Laura Prits oli soololauljana võistlustules aastal 2017, Uku Suviste sai möödunud aastal finaalis teise koha (ta osales ka aastal 2011, kuid sai disklahvi).

Ansambli Little Mess loo autoriteks on Tanja Mihhailova-Saar, Timo Vendt ja Mihkel Mattisen, kes on kõik olnud „Eesti laulu“ võidumeeskonnas ja ka Eurovisionil käinud.

Ansambel Traffic on osalenud kahel korral – aastal 2009 said nad teise koha ning aastal 2014 kolmanda koha, loo autorid Stig Rästa, Victor Crone, Vallo Kikas ja Fred Krieger on aga kõik võistlusel võidukad olnud.

Mariliis Jõgeva võistles „Eesti laulul“ ka 2015. aastal ning Laura Põldvere on tagasi kuuendat korda (ta on osalenud aastatel 2005 (soololauljana ja ka ansambliga Suntribe, kellega võistlus võideti), 2007, 2009, 2016 ja 2017 (koos Koit Toomega võideti võistlus ja esindati Eestit Eurovisionil).

12 POOLFINALISTI
1) Stefan „By my side“ (autorid Karl-Ander Reismann, Stefan Airapetjan)
2) Kruuv „Leelo“ (autor Allan Kasuk)
3) Shira „Out In Space“ (autorid Shira, Karl-Ander Reismann)
4) Jaagup Tuisk „Beautiful Lie“ (autor Jaagup Tuisk)
5) Little Mess „Without a Reason (autorid Ebbe Ravn, Timo Vendt, Mihkel Mattisen, Tanja Mihhailova-Saar)
6) Ziggy Wild „Lean On Me“ (autorid Laura Prits, Valdur Viiklepp, Sander Nõmmistu, Henri-Hannes Sell)
7) Uku Suviste „What Love Is“ (autorid Uku Suviste, Sharon Vaugh)
8) Traffic „Üks kord veel“ (autorid Victor Crone, Fred Krieger, Vallo Kikas, Stig Rästa)
9) Rasmus Rändvee „Young“ (autorid Karl-Ander Reismann, Rasmus Rändvee)
10) Mariliis Jõgeva „Unistustes“ (autorid Mariliis Jõgeva, Oliver Mazurtšak)
11) Renate Saluste „Videomäng“ (autor Renate Saluste)
12) Laura „Break Me“ (autorid Janne Hyöty, Jessica Hyöty, Laura Põldvere)