Inimesed

Mats Mikkor ja Arnold Rein Tatunts teevad teadusteatris trikke

„Hea toruga, millega katseid teha, säravad meie silmad oluliselt rohkem kui uue iPhone’iga.“ 

Aigi Viira, 9. november 2019 00:01
Foto: Mari Luud

Pilvemasin, mis toodab kerge vaevaga säherdusi pilvi, mille kõrval kunstilise tossuga vürtsitatud Michael Jacksoni etendused kahvatuvad. Seebivaht, millega saab inimese käe lustlikult leegitsevaks tõrvikuks muuta ja põletushaavadest pole juttugi. Selliseid trikke saavad saate „Rakett 69“ vilistlased Arnold Rein Tatunts ja Mats Mikkor teha iga päev, kui tahtmist ja aega jagub. Käepäraste vahenditega. Õnneks on need vahendid käepärased üksnes teadusteatrit viljeleva KVARKi teadusteatri kemikaalide riiulil, mitte iga kodu köögikapis. „Kodus ei tasu meie katseid iseseisvalt järele teha,“ sõnavad Mats ja Arnold Rein peaaegu ühest suust.

Kui teatrilavadel kasutatakse tavaliselt tossumasinaid, siis Mats ja Arnold Rein teevad seda ise. Toru ja veega. Ning ei kasuta sõna „toss“, vaid „pilv“ või „udu“. 

„Pilved, mis on õhus, on ju tegelikult väikesed veepiisakesed,“ räägib Mats. „Ning kui meil on vaja kuidagi need veepiisakesed õhku saada, valame vedellämmastikule keevat vett. Selle tulemusena külm vedellämmastik aurustub,  ja et see võtab gaasina rohkem ruumi, ei mahu see enam plasttorusse ära ja purskub torust välja, endaga väikseid veepiisakesi kaasa tirides.“

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.08.2020
„Rakett 69“ finalistid Riko ja Uku: tihti rikutakse noorte teaduskirg ära toore teooria tampimisega
18.11.2019
PEOPESAD PÕLEMA! KVARK-sõu noored teadlased hullasid tulevärgiga ja laulsid klaasi puruks
11.05.2019
Saate „Rakett 69“ hooaja võitja Tiago Golub: ainult valemeid õppida on tüütu
04.05.2019
„Rakett 69“ võitnud 17aastane karateäss: emotsioon on meeletu!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee