Rootsi kuningas koos kroonprintsess Victoriaga.Foto: Fredrik Sandberg/TT/Scanpix
Toimetas Triin Tael 10. oktoober 2019 13:30
Rootsi õukond teatas sel nädalal, et kuninga otsusel on printsess Madeleine'i ja prints Carl Philipi lapsed nüüdsest kuninglike õigusteta, aga ka kohustusteta. Iltalehti teatel puhuvad uued tuuled ka Taani kuningakojas.

Printsess Madeleine'il on ameeriklasest abikaasa Chris O'Neilliga kolm, prints Carl Philipil abikaasa Sofiaga kaks last. Kuningas Carl XVI Gustafi otsuse kohaselt jäävad kõnealused lapsed küll kuningliku pere liikmeks, kuid kaotavad õiguse tiitlile "tema kuninglik kõrgus". Neil pole ametlikke kuninglikke kohustusi ning Rootsi maksumaksja ei pea neid hakkama üleval pidama. 

Muutus ei puuduta kroonprintsess Victoria lapsi printsess Estelle'i ja prints Oscarit. 

Iltalehti teatel väitis mitu Rootsi väljaannet, et printsess Madeleine'i oli oma isa otsusele vastu. Kuid Madeleine kommenteerib Instagramis, et otsust oli kavandatud juba aasta aega. "Usume Chrisiga, et see mõjub meie lastele hästi, nad saavad oma elu eraisikutena elada." Rootsi meedia teatel on pikalt Floridas elanud printsess Madeleine'il nüüd täielik õigus lapsed Ameerikas kooli panna.

Taani kroonprintsi lapsed hakkavad õppima välismaal

Ka Carl Philip ja Sofia nimetavad oma Instagrami postituses üksnes positiivseks seda, "et Alexanderil ja Gabrielil on elus vabadus valida, mida nad teha tahavad". Kuninglik paar toonitab, et sünni järel kuningalt saadud Södermanlandi ja Dalarna hertsogi tiitel jääb nende poegadele alles. "Meil on kõnealuste maakondadega tugev side ja tahame nendega endiselt seotud olla."

Varsti pärast Rootsi kuningakoja avaldust teatati Taani õukonnast, et kroonprints Frederik ja kroonprintsess Mary kavatsevad oma neli last välismaale õppima saata. Nende esikpoeg Christian saab järgmisel nädalal 14aastaseks. Tütar Isabella on 12aastane ja kaksikud Vincent ja Josephine kaheksased.

Rootsi kroonprints on koos perega aastaid Šveitsis suusatamas käinud (pildil aastal 2012). Foto: AP/Scanpix

Iltalehti andmeil võib tegu olla Šveitsi rahvusvahelise kooliga. Kuninglikud võsukesed on seni käinud Taanis Berlingske koolis, mida viimasel ajal on ohtralt kritiseeritud. Mõned emad-isad on väitnud, et sealsetes algklassides esineb palju kiusamist ja lausa vägivalda.

Pole teada, kas Taani kuningliku paari otsus on seotud koolikiusuga. Kroonprints ja tema abikaasa kavatsevad Šveitsis viibida kordamööda. Frederik on ise koos noorema venna Joachimiga õppinud Prantsusmaal Normandias, kuid nimetanud koolipõlve raskeks - ta polevat suutnud klassikaaslastega õpinguis sammu pidada.