Inimesed

Kas „Jokker“ on vastutustundetu vägivallapropaganda? 

Triin Tael, 3. oktoober 2019, 00:01
KOLETISE SÜND: Todd Phillipsi „Jokker“ (pildil nimiosatäitja Joaquin Phoenix) varustab kurikuulsa koomiksitegelase traagilise taustalooga – vaataja näeb, kuidas püstijalakoomikuks saada ihkava Arthur Flecki allasurutud valu ja raev ootamatu vägivallani viivad.Foto: AP/Scanpix

Hullumeelne, järjest valjenev naerukõkutus, mis on tegelikult ahastav nutt. Nirud naljad, mis ei aja kedagi naerma. Alandus, peks, armastusepuudus. Todd Phillipsi „Jokker“ näitab kaasahaaravalt, kuidas haledast üksiklasest Arthur Fleckist saab Batmani teatraalne vihavaenlane Jokker, kes külvab enda ümber võigast surma. Ent kas Joaquin Phoenixi roll ei või vallandada matkimiste lainet?

Joaquin Phoenixile (44), kes on seni kolmel korral Oscarita jäänud, tuleb Arthur Flecki rolli eest täiesti kindlalt parima meespeaosatäitja kuldmehikese nominatsioon. Pole võimatu, et ka ihaldatud auhind ise. Christopher Nolani „Pimeduse rüütli“ Jokkerina pälvis 2009. aastal Oscari ka Heath Ledger, paraku juba postuumselt. Nüüd on aga tegu esimese filmiga, kus võigas koomiksitegelane üksinda hiilata saab.

Stsenarist-režissööri Todd Phillipsi tahtel hargneb tegevus 1980. aastate algul. Eriefektidest särtsuvast tüüpilisest koomiksifilmist on asi kaugel. Gotham City räpased kõrvaltänavad ning Flecki trööstitu elamine ja tema isik meenutavad pigem Martin Scorsese „Taksojuhti“ (1976), nagu kriitikud on märkinud. Arthur on õnnetu ja vaimuhaige üksiklane, kes eluaeg alandusi talunult murrab äkki oma kestast välja. Hingevalust ja ebaõiglusest sünnib võidukas sarimõrvar, Gotham City ilge irvega Jokker.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18. november 2019, 15:14
„Jokker“ ületas miljardi dollari piiri ja püstitas rekordi
28. oktoober 2019, 12:21
Jokkeri maski ja kirvega varustatud remondimees ehmatas Vene koolilapsi
14. oktoober 2019, 12:41
Kas oled Hugh Grantiga nõus, et kinode helitase on muutunud talumatuks?
4. oktoober 2019, 13:38
FILMISAADE „DUUBEL“ | „Jokker“ – kaunis film väärastunud pilgust maailmale

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee