Inimesed

„Praegu saavad liiga noored inimesed õiguse minna vanaduspensionile." (3)

Rainer Kerge, 21. september 2019 00:01
INIMENE ÕPIB KOGU ELU: Vanem inimene tahab õppimisel samasugust toetavat suhtumist ja keskkonda nagu lapski. Teda peab ka keegi tagant susima.Foto: Vida Press

„Täies elujõus inimestele on antud õigus vanaduspensionile – paljud ei lähe ju praegu pensionile pelgalt seetõttu, et ei jaksa tööd teha,“ arutleb Tiina Tambaum. Ta on haridusgerontoloog ehk teadlane, kes uurib vananemise seoseid töö- ja õpivõimega. Tambaum teab, et vanemal inimesel käib nii õppimine kui ka töötamine veidi aeglasemalt kui esmakursuslasel, aga õpitu langeb ajus juba ees olevate teadmiste sekka ja on seetõttu efektiivsemalt kasutatav. Ning staažikas töötaja teab nippe, mida noorem kolleeg ei saagi teada.

Kas me laseme praegu inimesed liiga noorelt pensionile logelema?

Selles küsimuses on mitu osa.

Esiteks: „laseme pensionile“. Et inimesed justkui hirmsasti tahaks pensionile minna ja nende suurel nõudmisel me lubame seda? Tegelikult on statistika vastupidine – paljud lähevad vastu oma tahtmist ehk tööandja soovil.

Teiseks: „liiga vara“. Siin pole ühest vastust, sest vananemised on väga erinevad, aga suures plaanis: jah, praegu saavad liiga noored inimesed õiguse minna vanaduspensionile.

Kolmandaks: „logelema“. See on tõsi, et pensionieas inimestel ei ole Eestis just palju võimalusi ühiskonda panustada ja ennast teostada, aga inimesel peab olema eneseteostusvajadus rahuldatud igas eluetapis, sealhulgas pensionil olles.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

20.05.2019
Seks kuldses eas: isegi kui me vahekorda ei soovi, vajame armastavaid puudutusi ja silitusi
25.02.2019
Mesoteraapia noorendab kirurginoata
04.01.2019
Nooruslikkuse saladus: 7 toimivat nippi, et peatada vananemine
11.11.2018
Ära mine pensionile ja seksi ohtralt – teaduslik uurimus paljastab, kuidas elada kümme aastat kauem

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee