Inimesed

22. septembril täitub 25 aastat USA seriaali "Sõbrad" esimesest osast

"Sõbrad" 25: epohhiloov komöödiasari tõstis esiplaanile sõpruse väe 

Triin Tael, 21. september 2019 00:01
KÕIGI AEGADE EDUKAMAID SERIAALE: „Sõprade“ tähed Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, David Schwimmer, Matt LeBlanc ja Matthew Perry naerutasid televaatajaid kümme hooaegaFoto: VIDA PRESS

Jennifer Anistoni tegelaskuju Racheli soeng polnud sugugi ainus, millega menusari „Sõbrad“ on ajalukku läinud. 1994. aastal alustanud ning kümneks aastaks ekraanile jäänud komöödiaseriaal tõi uusi tuuli nii Ameerika televisiooni kui ka laiemasse kultuuriellu. 

 

Pere asemel sõpruskond

„Sõprade“ keskmes polnud perekond ega töökollektiiv, nagu seni tavaks oli, vaid Generation X-i liikmetele omane uus pere – sõpruskond. Esimene komöödiasari, kus mõnda võimuesindajat (lapsevanem, ülemus) polnud, oli 1966. aastal eetrisse jõudnud „The Monkees“, märgib tv.avlub.com „Sõprade“ mõjule pühendatud artiklis. Kuid „Sõprade“-eelsete noortekomöödiate keskmes oli tihtipeale noorpaar, kes valmistus peret looma ja vajas targemate abi. „Sõprade“ kuus staari olid nii noored, et NBC telebossid tahtsid sarja lisada vanema mentorliku tegelase – Pati-nimelise politseiniku. Kuid stsenaristid-produtsendid Marta Kauffman ja David Crane ajasid sõrad vastu. 

Juhtus hoopis see, et erinevalt paljudest sama ajajärgu komöödiasarjadest (näiteks „Blossom“, „Lastega kodus“), polnud „Sõprade“ lapsevanemad kaugeltki tavapärane vankumatu vundament, millele toetuda. Emad-isad võisid olla lausa kaabakad. Monica (Courteney Cox) ema alandas oma tütart alatasa, Chandleri (Matthew Perry) ema võrgutas tema parimat sõpra, Racheli (Jennifer Aniston) isa tegi tema uue eluviisi pihuks ja põrmuks. Mõni lapsevanem oli heasoovlik, kuid juhm – näiteks Monica ja Rossi (David Schwimmer) isa. Kui Joey (Matt LeBlanc) seelikukütist papake poja juurde ööbima tuli, luges poeg talle karmid sõnad peale, kuidas käituda tuleb. „Sõprade“ sünni ajaks mõningase kopitushõngu omandanud sitcom'i-žanr ärkas ellu. 

 

Sari eimillestki

Samal NBC kanalil oli mõni aasta varem eetrisse jõudnud komöödiasari „Seinfeld“, mis oli sillutanud tee uudsele žanrile – seriaal eimillestki.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

21.03.2020
„Sõprade“ kauaoodatud taasühinemine läks lörri
28.01.2020
Schwimmer jahutab „Sõprade“ taasühinemisest unistajate õhinat
25.01.2020
„Sõprade“ täht avaldas tõelise nostalgialaksu
26.12.2019
Suri „Sõprade“ tunnusloo autor

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee