Elu

Uued loomad kolivad sisse: varsti hakkab Eestis lammutama pesukaru (2)

Rainer Kerge, 14. september 2019, 00:01
AGA MULLE? „Tuli juurde ja nurus süüa. Inimesed andsidki, sest ta oli nii nunnu. Tegid just seda, mida teha ei või,“ sõnab foto kommentaariks Hendrik Relve. Rännumees pildistas härdalt hambaalust paluvat pesukaru 2014. aastal Costa Rical.Foto: Hendrik Relve

„Oma kodumaal Ameerikas on pesukaru ammu linnades suureks nuhtluseks. Ta on kohutavalt manipuleerimisvõimeliste varvastega osav ronija. Mööda vihmaveetoru läheb kõrghoone katuselegi, sahvriaknast sisenemisest rääkimata. Suudab avada isegi lukus prügikonteineri ja teeb puhta vuugi,“ räägib Mati Kaal, zooloog ja kauaaegne Tallinna loomaaia direktor.

Kuidas loomaliigid uutele territooriumidele jõuavad? Ühe variandina nad lihtsalt satuvad oma retkedel aladele, kuhu tee pole varem viinud, ja seavad end seal sisse. Meie elame siin sõna otseses mõttes uuel maal, sest suur osa Eestist oli veel 11 000 aastat tagasi vee all. Nii et paljud lähiümbruses levinud liigid ei ole veel siia sattunud. Šaakalgi pole mingi jultunud sissetungija, kes kolis nahaalselt elama jääajajärgselt lõplikult välja kujunenud ja valmis loomastikuga Eestisse. Ei, ta lihtsalt jõudis lõpuks pärale.

Teiseks võib uute liikide saabumist (ja mõnede nii-öelda vanade liikide hääbumist) kiirendada territooriumil valitsevate tingimuste muutumine. Näiteks metssiga hakkas üle hulga aja taas Eestis tuhnima napilt 100 aastat tagasi – kui siinsed temperatuurid olid soojenenud talle sobivaiks ja hunte liikus vähem. Praegu hoogu koguv kliimamuutus avab lähematel aastakümnetel Eesti uksed tervele reale liikidele, kes seni oma nina külma kartuses näiteks Kesk-Euroopast kaugemale pole pistnud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16. august 2019, 11:52
MAIAS LOOMAKE: suupistet jahtinud pesukaru jäi keskkooli müügiautomaati kinni
14. august 2019, 20:30
Loomad trügivad linna ja lõppu sellel ei paista
29. juuli 2019, 23:08
TOHOH! Kalamajas on nähtud liikumas pesukaru

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee