Kerli KõivFoto: Tiina Kõrtsini
Inimesed
4. september 2019, 20:53

Kerli Kõiv koolikiusamisest: ma lõikusin ennast teismelisena (28)

„Ma isegi täna meenutan neid päevi, kui tõused hommikul ja ei taha kooli minna, sest kooli ukse ees seisavad suured poisid, kes sulle midagi ütlevad või midagi juhtub,“ rääkis lauljatar Kerli Kõiv kolmapäevaõhtuses „Pealtnägijas“ koolikiusamisest.

„Ma tundsin ennast teismeaastatel ikka väga üksikuna. Nagunii ei olnud mul mõttekaaslasi kuskilt võtta ja kui keegi veel haava soolale raputas, siis tundsin end tihti suitsiidsena,“ ütles ta. Saatejuhi küsimusele, kas Kerli selles osas ka midagi tegi, vastas naine: „Jah, ma teismelisena lõikusin ennast.“

„Pealtnägija“ hooaja avasaates rääkisid koolikiusamisest Kerli Kõiv, Mart Sander, Mihhail Kõlvart, Grete Paia, Elina Netšajeva, Sissi Nylia Benita ja Grete Paia. „Ma olin 10aastasel depressioonis. Ma ei suutnud süüa ega koolis käia,“ rääkis Sissi. „Ainus emotsioon oli hirm kooli minna.“

„Üks tugev teema, mispärast mind kiusati, oli see, et mul tekkis väga noorelt akne,“ meenutas lauljatar Grete Paia. „Mäletan, kuidas seltskond klassivendi – miskipärast alati olid poisid nokkijad – hakkasid enne vene keele tundi ütlema, et kas sa pole kosmeetikust midagi kuulnud.“

Mullu Eestit Eurovisionil esindanud Elina Netšajeva paljastas, et teda noriti pikkuse tõttu. „Olin alglassidest saadik pikk tüdruk suure jalanumbriga. Teises klassis oli mu jalanumber 39.“

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart paljastas, et teda on kiusatud teistmoodi välimuse tõttu. „Tuleb tunnistada, et olin nõrk ja ka tihti haige.“

Sissi paljastas, et üldiselt kiusasid teda tüdrukud. „Näiteks tahtsin lõunat süüa ja inimesed läksid teise lauda. Või mängisid mängu – kui vastad sellele küsimusele õigesti, siis saad meiega istuda.“ Sissi ütles aga, et ükskõik, mis ta küsimusele vastas, vahetasid kiusajad lauda.

Kerli Kõiv meenutas, et tema kõige traumeerivam juhus oli seotud hoopis õpetajaga. „See oli gümnaasiumis. Ma olin juuksed roosaks värvinud ja õpetaja võttis sahtlist roosat värvi, pani selle demonstratiivselt mulle näkku ja ütles: „See sobib sulle.“. Siis mul tuli klomp kurku ja läksin kuhugi nurga taha nutma.“

Kõlvart tunnistas, et tema kartis kiusamise pärast koolis käia ja see mõjutas ka tema tulemusi. „Võib-olla olin ma ka seepärast nii tihti haige.“ Sissi sõnas, et oli esimestel kooliaastatel viieline, kuid hiljem oli näha, kuidas tema õpitulemused halvemaks muutusid.

Kerli Kõiv rääkis, et tema põgenes kiusamise eest loomingusse. „Just teismeaastatel hakkasin ma kirjutama palju luuletusi. Need olid sügavamõttelised, veidi depressiivsed, põgenesin ka palju unistustesse.“ Kõlvarti jaoks olid põgenemisteeks sport ja raamatud. Sissi aga käis psühholoogi juures. „Ma vist 9. klassis rääkisin oma vanematele lõpuks. Mu ema hakkas nutma. Põhjuseks, miks ma rääkisin, oli see, et koolikiusamisest olid mul kujunenud probleemid psüühikaga. Mul oli vaja abi – käisin psühholoogi juures, tundsin, et mul on rohkem toetust vaja.“

Grete Paia sõnul läks tema ema kiusamise peale lõpuks kooli. „Ema istus selle poisiga maha ja rääkis nagu täiskasvanud inimesega. Ta ütles, et mõtle, mida mina pean tundma – Grete on mu ainus laps, sul on ka õde ja mõtle, kui keegi temaga nii teeks.“ Pärast seda sai Grete oma kiusajaga lausa headeks sõpradeks.