Inimesed

Vaata saadet "Puuduta mind" ÕL veebis ja FBs neljapäeval kell 18 või TTVs kell 22.15, kordus reede hommikul.

Kõiki saateid on võimalik kuulata ja alla laadida hiljem ka Soundcloud'ist.

„PUUDUTA MIND“ 93. SAADE | Haldjamees Martin Kivisooga Muhu saare hiiepaikades (8)

Anu Saagim, 29. august 2019, 18:00
Foto: Alar Truu
Igal nädalal kostitame sind põneva veebisaatega „Puuduta mind“, kus külalisteks on nõiad, šamaanid, ravitsejad, ufoloogid, haldjad, elukunstnikud, teadlased, koolitajad, hüpnotisöörid ja paljud teised põnevad persoonid. Müstilistele teemadele spetsialiseerunud Õhtulehe ajakirjaniku Sirje Presnali ja Õhtulehe veebi loovjuhi Anu Saagimi 93. saate külaliseks on Muhumaal Hellamaa külas asuva Tihuse talu peremees Martin Kivisoo. 

Tihuse hobuturismitalu asub maagilisel Muhu saarel, kus on säilinud 65 ennekristlikku riituspaika. Meie tutvusime koos Martiniga muinaskultuuri õpperajal vanade aegade kommete ja tavadega. Matkasime haldjariiki kalessiga.

Vaata saadet "Puuduta mind" ÕL veebis ja FBs neljapäeval kell 18

Kõiki saateid on võimalik kuulata ja alla laadida hiljem ka Soundcloud'ist SIIT!

"Puuduta mind" Muhu saarel - Tihuse talu peremees Martin Kivisoo; Anu Saagim; Sirje PresnalFoto: Robin Roots

Samal teemal

Tihuse hobuturismitalu ei tõmba ligi üksnes ratsahuvilisi ja kalessisõidu harrastajaid, võimalik on tutvuda muinaskultuuri marsruudil selle kauge aja mälestiste ja endisaegsete tavadega.

Väisame seitsme tee risti, kus soovitakse head

"Olles kord juba metsa tulnud, tuleks meil ka metsavanale midagi ohverdada," selgitab Martin, kui oleme jõudnud salapärase seitsme tee ristumispaika.  “Metsavana nimetatakse Eestimaal Tõniseks või Tõnniks. Kui toodi lihaohvrit, siis piisas ka väikesest lambavillatutist. Mina puistan teie pihku mõned viljaterad. Ohverdamine on lihtsalt meie oma mõtte juhtimiseks, et jõuaksime metsaga samale lainele. Ja meeles tasuks pidada, et metsavana on alati meist lääne pool ja  ümber Soovikivi liigutakse alati päikesele vastassuunas.” 

"Puuduta mind" Muhu saarel - Tihuse talu peremees Martin Kivisoo; Anu Saagim; Sirje PresnalFoto: Alar Truu

"Soovikivi juures võib ühe käega kivi puudutades ja teisega kolm korda vastu kivi koputades midagi soovida," õpetab Martin. “See on ohvriand Ukule. Vana soome-ugri traditsiooni järgi ei saa me soovida mitte endale, vaid teistele. Inimene peab mõistma oma seotust ühiskonnaga - teiste heaolu on ka tema heaolu. Soovikivil saab soovida ühe soovi ühele või mitmele inimesele, teatud kollektiivile või kogu eesti rahvale. Soovienergia suundub ida poole, maakera pöördub ja sestap jõuabki sama energia meie juurde veelgi võimsamana tagasi.”

"Puuduta mind" Muhu saarel - Tihuse talu peremees Martin Kivisoo; Anu Saagim; Sirje PresnalFoto: Alar Truu

Martin pakub läbimiseks veel üheksat erinevat rada, nende kogupikkus on umbes 150 kilomeetrit.

Vaata saadet "Puuduta mind" ÕL veebis ja FBs neljapäeval kell 18 või TTVs kell 22.15, kordus reede hommikul.

Kõiki saateid on võimalik kuulata ja alla laadida hiljem ka Soundcloud'ist SIIT!

8 KOMMENTAARI

t
Tore mees 30. august 2019, 13:31
Praeguse aja inimesed ei tahagi millessegi tõsisemasse, hingelisesse, vaimsemasse süveneda. Looduses viibides on igaühel endal võimalus tunnetada Lo...
(loe edasi)
m
mäletaja 30. august 2019, 10:13
2008. aasta pööripäeva paiku küsis nimet. härra kiriku esindajalt luba muinaskultuuri tutvustamiseks...../Postimees 23.12.08/ Enne esimese EW tulekut olid vanad hiiepaigad jagatud kaheks: väheolulised ja hävitamisele kuuluvad. Kes peaks kellelt luba küsima, kas põline tulnukalt?
Loe kõiki (8)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee