Inimesed

President Kaljulaid: Balti võimas vabaduse kett andis lootust paljudele rahvastele

FOTO | Kersti Kaljulaid kandis taas sõnumiga särki (106)

Toimetas Terttu Jazepov, Hindrek Pärg, 23. august 2019 18:55
Kersti Kaljulaid särgiga "Märkamiskultuur"Foto: Facebook / Kersti Kaljulaid
Kersti Kaljulaid kandis Manija saart külastades taas kord sõnumiga särki – sel korral oli tema pluusil kirjas "märkamiskultuur".

Pluus on pärit Tallinn Dollsi kollektsioonist.

Samal teemal

29. aprillil, kui Riigikogu täiskogu istungil andsid ametivande Jüri Ratase teise valitsuse liikmed, pälvis tähelepanu, et president kandis seljas valget pusa, millel kirjas "sõna on vaba". Riigipea avaldas sellega toetust ajakirjandus- ja sõnavabadusele:

"Siin ma seisan sinises ja mustas ja valges ja ütlen, et Eesti Vabariigis on sõna vaba. Loomulikult ei saa selle eest vastutust kanda poliitikud. See on eelkõige meediamajade, meediajuhtide ja ajakirjanike ühistöö. Usun, et Eestis on sõna endiselt vaba, aga arvan, et täna peame selle üle kinnitama. Ka mina. Loomulikult, nii nagu paljud meist mõtlevad vabadusega koos vastutusest. Me ei tohi kunagi üksteist alandada. Ka meedias kõneledes. Sellegipoolest on sõna vaba. Meil on vaja erinevaid inimesi, kriitikat, ka erinevaid isiksusi kõikides meediakanalites. Soovin edu Eesti ajakirjanikele!" ütles Kaljulaid.

President Kaljulaid: Balti võimas vabaduse kett andis lootust paljudele rahvastele

Eesti, Läti ja Leedu võimas vabaduse kett vale ja ebaõigluse vastu andis lootust paljudele rahvastele ja sellega tõukasime tagant muutusi kogu Euroopas, ütles president Kersti Kaljulaid reedel Balti keti 30. aastapäeva tähistamisel Lilli piiripunktis.  

„Mina seisin 30 aastat tagasi koos oma sõpradega siinsamas Eesti ja Läti piiril Lillis. Kõik, kes Balti ketis seisid või sellele televisiooni või raadio kaudu kaasa elasid mäletavad, et inimesed ketis olid rõõmsad ja sõbralikud ning meil ei olnud enam hirmu suure ja võimsa impeeriumi ees. Ning see oligi kõige tähtsam – me olime valmis ühiselt ja julgelt oma vabaduse eest seisma. Meil oli teadmine, et tõde on valest tugevam ja see teadmine pühkis ära hirmu,“ ütles president Kaljulaid.

Balti keti korraldamine Eestimaa Rahvarinde, Latvijas Tautas fronte ja Leedu Sąjūdise poolt algas ajal, kui siin võimutsenud totalitaarne režiim oli veel küllalt tugev, et oma püsimise eest seista, selgitas riigipea. „Paljudes Ida-Euroopa riikides olid ikka võimul vanad kommunistlikud valitsused, kes püüdsid teha kõik, et oma režiime igavestena hoida. Berliini müür veel püsis ja eraldas rahvaid vabast maailmast. Kuid kõikjal oli midagi murdumas ja see, mis igavesena paistis, hakkas murenema demokraatia ning vabaduse ees, inimeste julguse ees,“ lisas president Kaljulaid.

„Me seisime ühiselt ketis vale ja kurjuse vastu ning demokraatia ja vabaduse eest. Selle eest, et meil oleks edaspidi ja alati seadusevalitsus ning mitte keegi ei peaks enam hirmu tundma valesse mässitud ebaõigluse ees. Me lõime segi nende mängu ja me võitsime. Taastasime oma riikide iseseisvuse ja lõime õigusriigi. Hoiame neid väärtusi, mille eest me Balti ketis seisime, pea kaks miljonit inimest 675 ja poolel kilomeetril. Sest ebaõigluse vastu ja maailma paremaks muutmiseks peame tegema alati kõik, mida suudame,“ ütles riigipea lõpetuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee