Inimesed

Trivimi Velliste: „Muinsuskaitse selts tõi sinimustvalged lipud Eesti tänavatele.“ (10)

Sirje Presnal, 20. august 2019, 18:55
/NäomullFoto: Teet Malsroos
2012. aastal läks kivi muinsuskaitseliikumisele, vastu võttis selle Trivimi Velliste ning kõnesolev kivi on praegu hoiul Eesti muinsuskaitse seltsi ruumides Pikal tänaval.

1988. aasta aprillis toimunud muinsuskaitsepäevadel oli just muinsuskaitse selts see, kes tõi okupeeritud Eestis sinimustvalged lipud esimest korda suurel hulgal tänavale. „Ja lipud jäidki avalikku ruumi,“ märgib muinsuskaitse seltsi toonane esimees ja praegune auesimees Trivimi Velliste. „Järgnesid Tartu levimuusikapäevad ja öölaulupeod, mil lippude arv aina kasvas. Varem oli heisatud vaid üksikuid lippe.“

Samal teemal

Muinsuskaitse seltsil oli Velliste sõnul arvestatav osa ka Balti keti korraldamisel. Kui 23. augustini 1989 oli jäänud vaid mõni nädal, selgus et vahetud ettevalmistused Balti keti korraldamiseks on tegemata. Juba olid lätlased-leedulasedki kõhklevaks muutunud – aega kippus nappima.

Trivimi Velliste kutsus kiiresti kokku kriisinõupidamise. „Muinsuskaitse seltsil oli tollal lai võrgustik ja suur liikmeskond üle terve maa. Arutelu kujunes pikaks ja kaalutlevaks: aega ju jätkuks, aga kas jätkub jõudu? Öövel ütles: kui muinsuskaitse selts otsustab jaatavalt, siis tegutseb ka Rahvarinne. Polnud mingit kahtlust – kett tuleb igal juhul ära teha, seda võimalust ei tohi käest lasta!“ meenutab Velliste. „Paraku on senises ajaloos sündmust kirjeldatud kui pelgalt Rahvarinde üritust. Tõepoolest, Rahvarinde õlgadele langes valdav osa ettevalmistustest, kuid ka muinsuskaitse seltsi roll oli arvestatav.“

10 KOMMENTAARI

ü
Ülo lõunast. 21. august 2019, 13:33
Mehed, kaklus on ammu läbi, pole vaja enam rusikatega vehkida.
a
Arvan 21. august 2019, 12:26
ka, et paljudel eesti inimestel olid need salaja- salaja hästi ära peidetud, kuigi ajast kollakad, ning palju rohkem oli neid armsaid lippe nende koduvärvidega paljude inimeste mällu kinnistunud. Aeg sageli ei võtagi, vaid üksnes kinnistab.
Loe kõiki (10)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee