Inimesed

PILDID | Staarkunstnik Jüri Arrak käis koos oma noore elukaaslasega uudistamas "hullu" kunstinäitust, mis on alla 18-aastastele keelatud (23)

Anu Saagim, 17. august 2019 22:02
Kate Lyddoni ja Angela Maasalu näitus „Throbwerk“ Tallinna kunstihoonesFoto: Viktor Burkivski
Eesti maalikunsti suurkuju Jüri Arrak (83) käis koos oma 30 aastat noorema elukaaslasega uudistamas "hullu" kunstinäitust, mida alla 18-aastastel ei soovitata vaadata. Arraku elukaaslane Kai Kask (51) jäädvustas endale mälestuseks mõned eriti julmad pildid vägagi ekstreemselt näituselt.

Tallinna Kunstihoones on alates 17. augustist avatud Kate Lyddoni ja Angela Maasalu näitus „Throbwerk“, mille kohalolu on ühtaegu kehaline – mitte kõrvalt vaatav, vaid tugevaile tunnetele reageeriv – ja häälekas – mitte sosistav. Olles valus, naljakas, poeetiline ja julm, osutab see kunstnikuks olemise ühele võimalusele tänapäeva ühiskonnas.

„Põikpäised, emotsionaalsed ja kirglikud, kujutlusvõimet, vaistu ja intuitsiooni usaldavad, pole kumbki kunstnik teinud numbrit väljendusvahendite ajakajalisusest. Töötades argiste, intiimsete ja isiklike teemadega, on nad neist välja võlunud midagi üdini jõulist ja kehalist, oma naiselikkust füüsiliselt maksma panevat,“ sõnas kuraator Tamara Luuk näituse avamisel.

Samal teemal


Alice Butleri värvikas essee „Tunne tukseid“ ei jää kunstnike lopsakale väljenduskeelele alla, kui ta väidab: „Lyddoni kehad pungitsevad, veritsevad, moonduvad, immitsevad ja ilatsevad. Nende armetud ihud – täis sügavsiniseid, roosasid ja rohelisi – on rahutud, vilkad ja aplad…

Kuigi Angela Maasalu maale ja joonistusi asustavad hõredamad ning kriipivamad olendid, määrab siingi teose narratiivi või emotsionaalse intensiivsuse värv. Võimsas, autobiograafilise kogemuse fragmentidest moodustatud taaskujutluses muutub süda – niipalju kui see on seotud iha, alanduse, haavatavuse ja kaotusega – teose nii-öelda organiks, visuaalse tõlke tuksuvaks masinaks.

Füüsilisest emotsionaalseni osutavad Lyddoni ja Maasalu figuratiivsed teosed erinevale tegevusele, mis traditsiooniliselt on naiste kogemust määranud. Aga ka sellele, kuidas kapitalism on sundinud naised sünnitajateks ja kannatajateks, pannud neid palgatöö pärast ebakindlasse olukorda. See, mis on tehtud tähtsusetuks ja nähtamatuks, see, mis on maha vaikitud, on hoolitsuse ja armastuse „töö“.

Kunstihoone galerii (Vabaduse väljak 6) on avatud kolmapäevast pühapäevani kella 12–19. Sissepääs tasuta.

Vaata pildigaleriid!

Samal teemal

11.02.2020
Jüri Arrak abiellus oma muusaga
28.11.2019
Jüri Arrak: plank kaitseb mind igasuguse loba ja kohatu kriitika eest
30.07.2019
GEENIDE VÄGI: Jüri Arraku poeg tegutseb Ameerikas samuti kunstnikuna
16.07.2019
PILDID JA VIDEO | Rekordarv külalisi ja võimas meelelahutus suve oodatuimal peol!