Saund

Woodstock 1969: rahu ja armastuse peol tormlesid seks ja rock’n’roll 

Allan Espenberg, 16. august 2019 20:20
IKOONILINE ESINEMINE: Spontaanselt päeva võrra pikenenud festivali viimane esineja oli esmaspäeva hommikul Jimi Hendrix. Selleks ajaks oli küll enamik publikust lahkunud ja tema etteastet jälgis vaid 25 000 inimest.Noored korraldajadFoto: Vida Press

Legendaarse Woodstocki muusikafestivali nelja peopäeva märksõnadeks said alkohol, uimastid, seks ja rock’n’roll. Ent ka vihm, pori ja muda. Rahu ja armastuse peoks nimetatud Woodstock tähistas 1969. aastal hipiajastu lõppu ja seksuaalrevolutsiooni algust. Sellest poole sajandi tagusest festivalist kujunes üks murrangulisi kultuurisündmusi maailmaajaloos.

Kuigi legendaarne muusikafestival sai nime Woodstocki linna järgi, toimus see hoopiski 70 kilomeetrit eemal. Ametlikku nimetust Woodstock Music & Art Fair kandev üritus peeti Betheli linnas. Organisaatorid rentisid seal Max Yasgurilt (1919–1973) suure lahmaka põllumaad.

Tegelikult pidi festival küll toimuma Woodstockis, kuid linnal polnud anda vajalikku maa-ala ning pealegi kardeti, et saabub enam kui miljon külalist. Festival oleks peaaegu ära jäänud, aga Max Yasguri poeg Sam rääkis isale augu pähe. Max Yasgur nõustuski maad välja rentima, kuigi selle vastu olid nii naabrid kui ka kohalikud võimud. Ta sai ka otseseid ähvardusi, kui tema maja lubati maha põletada. Rohkem oli siiski toetusavaldusi. Farmer sai tänutäheks oma lahkuse eest 10 000 dollarit ning talle tagastati lagastatud ja prügistatud maa.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee