Blogid

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas Vene sõjalennuk Eestis heinamaale maandus 

Tõnis Erilaid, 15. august 2019, 00:09
Foto: Teet Malsroos
Oli pühapäev, 16. august 1936. aastal, kui hommikul kella poole üheksa paiku lendas Vene kahepinnaline lahinglennuk Narva taga Tammissaare (Terbinka) kordoni juures üle Eesti piiri. Tiibadel viisnurgad, tähed CCCP ja number 578. 

Meie piirivalve avas lennuki pihta kuulipilduja- ja püssitule. 700–800 meetri kõrgusel olnud õhumasina lendur ei hoolinud sellest, vaid põrutas edasi.

Veidi hiljem märgati lennukit tiirutamas Kulgu sadama kohal. Näis, nagu otsiks lendur maandumispaika. Paar kilomeetrit eemal laskuski lennuk heinamaale maha. Maandumist nägi pealt Narva 2. jaoskonna politseikomissar, kes jooksis koos lähedal olnud meestega lennuki poole. Enne, kui nad said tiivast kinni haarata, tõusis lennuk  jälle õhku, lendas umbes seitse kilomeetrit piki Narva jõge ülesvoolu ning läks siis umbes kell 9.10 läks Peegelsaare (Dolgaja Niva) kordoni juures püssitule saatel Venemaale tagasi. Kas lendur oli haavatud või ta õhumasin vigane, et ta pidi viieks minutiks heinamaale maanduma, jäigi Eesti politseil ja piirivalvel teadmata, kuigi välisministeerium päris venelastelt aru. 

Viisnurkadega sõjalennukeid oli varemgi – väidetavalt eksikombel – üle Eesti piiri tulnud ja siin maandunud. Näiteks 1930. aasta juulis võeti lendur ja vaatleja koos oma õhumasinaga Laagna asunduse ümbruses vahi alla. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee