Anu Saagim | Video: Rauno Vahtre; Märt Niidassoo 12. august 2019 18:41
Laulja, meelelahutus- ja seltskonnategelane Arnold Oksmaa tähistab 17. augustil oma 40. sünnipäeva. Kuivõrd Oksmaa on laulmisest enam tuntud skandaalse eraelu ja meedialembuse poolest, on teda avalikkuses tituleeritud tihti ka kõmutegelaseks.

Mina kohtusin Arnoldiga vanalinna kohvik-baaris Popular. "See on ainuke koht Tallinnas, kus mind alati avasüli vastu võetakse ja väga meeldivalt teenindatakse," nentis meelelahutusstaar. "Näiteks aeti mind täna ära Suur-Karja ja Müürivahe tänava ristmikul asuvast Savoy hotelli terrassilt nagu pidalitõbine koer ja hiljem ka Solarise Vapiano terrassilt."   

Rääkisime Arnolidga tema raskest lapsepõlvest, kasvamisest lastekodus ja õnnelikust juhusest, mis kinkis talle hooliva ja lahke kasuema Milvi. Rääkisime ka Arnoldi ellu tulnud teisest inglist, kelle ta leidis peale Soome kolimist Helsingi raudteejaama kohvikust - Soome ühest rikkaima mehe, Björn Wahlroosi tädist Elina Wahlroosist, kes pakkus talle nii tööd, kui ka peavarju.

Samuti puudutasime teemat, miks on Arnold juba üle kümne aasta eelistanud elada Soomes, mitte Eestis, kus ta oli kordades tuntum meediapersoon. "Üks põhjus on kindlasti selles, et Eestis elades oleksin ma olnud juba ammu surnud. Eestlased käitusid ja käituvad veel tänagi, kui nad näiteks Helsingis mind tänaval näevad, väga julmalt," tunnistab Arnold. "Soomes ei tule mulle mitte kunagi keegi lihtsalt heast peast kallale ja ei hakka tühja koha pealt mõnitama, aga kahjuks teevad seda mind tänaval ära tundvad eestlased. On olnud olukordi, kus eestlased on mind löönud või minu peale isegi sülitanud. Kuigi mul on suur koduigatsus, siis ma lihtsalt ei julgeks Eestis elada. On kohutavalt hull olla homoseksuaal Eestis. Aga südamest loodan, et võib-olla ka need ajad muutuvad ja eestlastestki saavad kord tolerantsed maailmakodanikud:" 

Täna on Arnoldi eesmärgiks saada kõige tuntuimaks eestlaseks Soomes. "Kandiederisin Soome reality`sse Big Brother 2019, pääsesin läbi tohutust konkursist ja loodan seal kõvasti laineid lüüa ja Eestile au ja kuulsust tuua," lubab Arnold. 

Vaata videot! 

Pikemat intervjuud Teise Arnoldiga loe selle nädala Õhtulehest.  

Arnold Oksmaa esindas 2000. aastal Eestit puuetega inimeste Eurovisioonil Tamperes, kus ta sai koos kõigi teiste osalejatega, kes ei tulnud esikohale, teise koha. Ta kirjutas Mart Laarile ja Signe Kivile, et ta tahab selle eest preemiat saada, nagu "päris" eurolauljad ja tippsportlased. Ta oleks selle kasutanud oma koduköögi remontimiseks Kalamajas. "Nad ei andnud mitte midagi!" kurvastas Oksmaa.

2002. aastal valmis Urmas E. Liivi käe all Arnoldist rääkiv kõmuline dokumentaalfilm "Teine Arnold". Samal aastal tõi plaadifirma TopTen turule Arnold Oksmaa sooloplaadi "Teine Arnold". 2003. aastal ilmus Oksmaa esimene autobiograafia "Hüljatud Eesti moodi". Samal aastal kirjutas ka Mari-Leen Albers Oksmaa elust raamatu "Avameelselt Arnoldist" ning Arnold sai Eesti popmuusika aastaauhinna "Kuldne Plaat 2003". 2004. aastal lavastasid Aivar Palumäe ja Gunnar Loho temast eluloofilmi "MEESUS". Aastasse 2010 jääb Arnoldi isikliku kanali avamine veebisaidil YouTube ja juba järgmisel aastal hakkas ta kirjutama oma uut autobiograafiat.

Samal aastal sai Oksmaa tuntuks ajakirjas Kroonika esitatud väidetega, mille kohaselt oli ta alaealisena laulja ja helilooja Joel Steinfeldti armuke. Lisaks esitas Oksmaa samal aastal Raadio Uunole antud intervjuus väiteid ka samasuguse suhte kohta telesaatejuht Urmas E. Liiviga. Järgnenud uurimise ja kohtuprotsesside käigus Oksmaa esitatud süüdistused tõendamist ei leidnud.

Augustis 2006 algatati Arnold Oksmaa pornovideote ja -piltide väidetavalt ebaseaduslikus levitamises kriminaalasi karistusseadustiku paragrahvi 220 alusel, mis käsitleb autoriõiguse rikkumist.

Täna elab Arnold Soomes, kus teenib leiba kelnerina Helsingi ühes tuntuimas geibaaris Hercules. Ta on jätkanud ka tegevust harrastuslauljana ja jätkab autobiograafia kirjutamist. Eestisse mees niipea naasta ei kavatse, sest tema sõnul on eestlased kurjad ja agressiivsed ning erisustest ja tolerantsusest ei tea nad halligi.

Pikemat intervjuud Teise Arnoldiga loe selle nädala Õhtulehest.