Saund

Suri legendaarne vene laulja Villi Tokarev (14)

Toimetas Triin Tael, 6. august 2019 09:56
Villi Tokarev 2010. aastal.Foto: Sputnik/Scanpix
4. augustil suri 84 aasta vanuses legendaarne laulja Villi Tokarev, kes oli 1980ndail saanud üle Nõukogude Liidu tuntuks lauludega vene emigrantide elust New Yorgis Brighton Beachil.

Tokarevi surmast teatas avalikkusele laulja Nikolai Tamrazov. Tema sõnul oli vanameister veetnud viimased elukuud haiglas. Kuuldavasti viis Tokarevi hauda vähk.

11. novembril 1934 Krasnodari krais Adõgei autonoomses oblastis sündinud Vilen Tokarev sai nime Vladimir Iljitš Lenini järgi. Tema isa oli sünnipäraselt Kubani kasakas. Leningradi konservatooriumis kontrabassi õppides mängis noor Tokarev mitmes orkestris ja ansamblis, hiljem kuulsa lauljanna Edita Pjehha saateansamblis Družba. Tudengina hakkas ta ka laule kirjutama, mitu neist ("Dožd", "Zimnjaja pesenka") salvestas Pjehha. 

Laulja sai Villist enda sõnul juhuslikult. Sõber Nikolai Nikitski, omaaegne populaarne laulja ja näitleja, kutsus ta oma kontserdile esinema ning pakkus kord üht laulu laulda. "Kui lõpetasin, kostitas publik mind ovatsioonidega. Säärast menu näinud Nikitski ütles: "Villi, sa pead laulma!""

1970ndail tegutses Tokarev aastaid Murmanskis, kuna tema sõnul ei soosinud Moskva ja Leningradi võimud džässi, kuid kauges linnas sai ta olla tema ise. 1974 emigreeris Nõukogude Liidust New Yorki. Algus oli raske: ta sai küll Wall Streetil kullerina tööd, kuid vallandati kehva inglise keele oskuse tõttu. Keeleõppekassettide usina kuulamise tulemusel sai Tokarev kohaliku keele suhu ning leidis tööd taksojuhina. Kulus neli aastat, et kokku saada plaadi salvestamiseks vajalik 15 000 dollarit. Esimene plaat polnud kuigi edukas, kuid aegamööda võitsid Tokarevi vanglastiilis "šansoonid" kohalike venelaste südame. Tokarevist sai Brighton Beachi vene restoranide Sadko, Primorski ja Odessa stammesineja. Salamisi levis Villi looming ka Nõukogude Liidus.  1989. aastal tegi Tokarev sünnimaal 70 kontserdiga tuuri. 1996 naasis ta jäädavalt ning asus elama Moskvasse. Tegus artist oli Tokarev veel 80. eluaastatelgi ning tekitas 2017 furoori vastse USA presidendi Donald Trumpi auks kirjutatud palaga "Trumplissimo America!"

Tokarev jõudis olla neli korda abielus. 62aastaselt naitus ta endast enam kui 40 aastat noorema Juliaga. Neil on tütar Evillina ja poeg Milen. Varasematest liitudest on lauljal kaks poega. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee