Inimesed

Eesti teatris, mil vanust ligi 150 aastat, on õige mitmeid dünastiaid, kus lavainimeste lastest on omakorda näitlejad-lavastajad sirgunud. 

SUUR ÜLEVAADE TEATRIDÜNASTIATEST | Hendrik Toompere jr: „Viibisin lapsena väga palju teatris ja ilmselt see mind kuidagi haaras." (6)

Aigi Viira, Eda Meresmaa, 27. juuli 2019 00:09
Hendrik Toompere jrFoto: Teet Malsroos

„Tegelikult sain elukutse valikul eeskuju nii isalt, vanavanematelt kui ka tädilt ning kokkuvõttes kõigilt, kelle kaudu ma teatriga kokku puutusin,“ tõdeb Eesti Draamateatri kunstiline juht Hendrik Toompere jr (32), kolmandat põlve teatrimees. Tema vanaisa Hendrik Toompere ja vanaema Maie Toompere olid nukuteatri näitlejad, isa Hendrik on Draamateatri lavastaja ja näitleja. Tädi Harriet Toompere ja tädimees Mait Malmsten on Draamateatris näitlejad. „Viibisin lapsena väga palju teatris ja ilmselt see mind kuidagi haaras,“ lausub Hendrik, kellele nuku- ja draamateatri lavatagune elu on tuttav väiksest saadik.

Päris kõiki pereliikmete lavatöid väike Hendrik mõistagi ei vaadanud, aga suure osa siiski. „Mul on mingid fragmendid siit-sealt meeles,“ räägib ta. „Lapsena on ikka nii, et mõned hetked tunduvad mõjusamad. Mäletan, kui isa lavastas „Atentaati“, mille proovides ma käisin. Mäletan, et mängisin kaasa isa lavastuses „Armastuse leiutajad“. Aga kui ma päris väike olin, käisin laval Rein Aguri lavastuses „Ööbik“,“ meenutab Hendrik. „Ööbik“ oli osa 1993. aastal esietendunud „Toompere pere teatriõhtust“. See nukuteatri täiskasvanutele mõeldud lavalugu koosnes Hans Christian Anderseni „Ööbikust“, Tammsaare „Mäetaguse vanadest“ ja „Vanaisa surmast“ , Shakespeare'i „Hamleti kõnelusest näitlejaga“, Neruda „Oodist kassile“ ning Voltaire'i „Kõnelusest inimestega“. 

Laval oli Toompere pere kolm põlvkonda: Maie Toompere, Hendrik Toompere, Hendrik Toompere jr ja Hendrik Toompere jr jr. „Mina tegin kaasa „Ööbikus“ ja mängisin Hiina keisrit,“ sõnab Hendrik, kelle nime taha toona kirjutati jr jr. „Tundsin ennast mõnusalt ega kartnud, aga eks ma olin ka liiga väike, et peljata. Liiatigi olin seal isa, vanaisa ja vanaemaga koos ning oma turvatsoonis.“ 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

04.05.2020
Maria Peterson: mul on eluteel palju raskusi ette tulnud
08.01.2020
KUTSE PARADIISI: Rein Oja pühendus ususekti liikme rollile
01.11.2019
Von Krahli ridadesse astus mitu NO99 teatri näitlejat
14.09.2019
GALERII MERELT | Andres Raag: „Ei taha öelda, et ma olen olnud kõva elumees, aga eks neid aegu ole olnud tõesti igasuguseid. Lehvivad lokid, kitarr…. Seda kõike sai ära kasutatud.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee