Inimesed

Mari Kalkun: "Nägin unes, et isa ristipuu saeti maha. Alateadvuses vist ikka on küll väike mure selle metsateema pärast…" (7)

Sirje Presnal, 27. juuli 2019 00:02
HOIAB TASAKAALU: Mari on oma muusikuasja ajades jõudnud punkti, kus järjest rohkem tuleb ei öelda. „Kuna olen ju ka ema, siis pean hoidma fookust, et end erinevate asjade vahel mitte ära lõhustada,“ sõnab ta. „Järjest rohkem tuleb mõelda sellele, mis on elus tegelikult tähtis.“Foto: Robin Roots

Muusik Mari Kalkun (33) teab, et rituaalidega tundub elu palju rikkam ja mõtestatum. "Kui me endale suitsusauna ehitasime, siis me küll vaatasime, et puud saaksid langetatud kõval ajal (kõva aeg on siis, kui kuusirp on peenike), nagu vanarahvatarkused ütlevad, et see saun saaks võimalikult vastupidav. Ja oma isa ära saates tegime ristipuule risti," räägib Mari. 

Mari sõnul on risti lõikamine puusse on selline komme, mis tänapäeval on säilinud ainult Kagu-Eestis, ehkki varemalt on seda olnud ka Soomes ja mujal Eestis. "See on selline tõrjemaagiline rituaal. Rist lõigatakse puusse matuserongkäigul, kui keegi pereliikmetest suri. Tavaliselt on ristipuud, kuhu riste lõigatakse, mingid kindlad puud. Ma nägingi täna öösel unes… väga imelik… nägin unes, et isa ristipuu saeti maha. Alateadvuses vist ikka on küll väike mure selle metsateema pärast…

Aga ristipuu funktsioon arvatakse olevat see, et ta on justkui hingepuu, kuhu kadunukese hing saab tulla kodu lähedale käima ning ei tuleks koju inimesi kummitama. Jällegi väga praktiline rituaal."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30.10.2019
Mari Kalkun mainekast WOMEXi festivalist: olümpiamängud on päris hea võrdlus
13.05.2019
Mari Kalkun annab debüütkontserdid New Yorgis ja Londonis
25.03.2019
VIDEO | Mari Kalkun avaldas fotograaf Kaupo Kikkasega maagilise muusikavideo
28.12.2018
Vägev! Mari Kalkuni album jõudis The Guardiani maailmamuusika edetabeli esikümnesse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee