Blogid

Tõnis Erilaiu lehesaba | Kuidas paleepööre tõi võimule Karl Vaino (7)

Tõnis Erilaid, 26. juuli 2019, 00:17
„Vene ainupartei sekretär I. V. Kapitonov ja sama partei kõrgem ametnik N. S. Perun käisid 26. juulil Tallinnas, et läbi viia pisike paleepööre: I. Käbin vabastati nn. Eestimaa kommunistliku partei esimese sekretäri kohalt ja määrati Ülemnõukogu presiidiumi esimeheks, seega Eesti presidendi-taoliseks asjameheks. Partei esimeseks sekretäriks määrati Karl Genrihi poeg Vaino. Juba see „Genrihi poeg“ ütleb ise, mis masti mees on uus Moskva asehaldur Eestis,“ teatab Torontos ilmunud väliseesti ajaleht Võitleja 1978. aastal.

Telgitagune võitlus selle üle, kes saab endale avara rõduga kabineti Lenini puiesteel Valges majas kümnendal korrusel, oli kestnud juba mõnda aega. Kõrgeid parteijuhte Moskvas pommitasid kaebekirjadega venekeelne ja - meelne Eesti kompartei II sekretär Konstantin Lebedev ja Käbini kohta ihkav Artur Vader, kes keset kõige ägedamat võimuvõitlust suri. Ta oli lootusetu alkohoolik ja ihu ei pidanud vastu.

See, et nüüd esile kerkis Eestisse Tapa veduridepoo tehnikuks saadetud ja üllatavalt kähku, 1952. aastal, vastloodud Tallinna oblastikomitee sekretäriks tõusnud ning viimasel ajal keskkomitee tööstussekretäri ametit pidanud eesti keelt mitteoskav Vaino, oli väike üllatus. Järgnevad kümme aastat võitles ta vapralt venestamise nimel. 

7 KOMMENTAARI

s
Sebija 26. juuli 2019, 10:28
Karl Vaino olla kunagi 80-ndatel Saaremaal käinu. Kui hiljem külamuttidelt küsiti, et mida tähtis külaline ka rääkis, siis seletasid naised usinalt, et saartele hakatakse kohe varsti jaapani maju ehitama. Mida iganes Vainole räägiti, siis vastuseks tuli ainult "ja panimaju".
n
nüüd 26. juuli 2019, 08:40
saadeti brüsselist samuti eesti rahva vihkaja.
Loe kõiki (7)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee