Martin AlgusFoto: Teet Malsroos
Toimetas Indra Suvi 20. juuli 2019 11:30
Vooremaal algavad peagi mängufilmi „Talve” võtted. Linateose režissööriks on Ergo Kuld ja stsenaristiks Martin Algus. Film põhineb kirjanik Oskar Lutsu samanimelisel romaanil ja see on järg teiste Lutsu teoste põhjal vändatud filmidele „Kevade” (1969), „Suvi” (1976) ja „Sügis” (1990). 

Oskar Lutsu romaan „Talve” ilmus postuumselt ning selle autorsus on kaheldav. Nimelt pole teada, kui suure osa raamatu sisust moodustab Lutsu enda poolt kirja pandud tekst.

„Raamatuga on erinevusi päris palju. Üks asi on filmi dünaamika ja loogika, mis ise sunnib loosse muudatusi tegema, aga samas oli meil ka suur lisaeesmärk olla lutsulikum ja põnevam kui algmaterjal ise, mis teadagi pole suures osas Lutsu enda kirjutatud,” ütleb Martin Algus pressiteate vahendusel.

Martin Alguse sõnul on „Talve” ilus, naljakas ja põnev armastuslugu keerulistel aegadel, kus Lutsu tegelaste vanem põlvkond annab nooremale teatepulga üle.

„Võtsime julguse ja vabaduse „Talve” päris korralikult ümber teha, mõtlesin selle peale palju, mida Oskar Luts ise oleks selle looga tegelikult teha tahtnud,” räägib Algus ja lisab, et raamatust on võetud mõned põhimotiivid.

Filmi toimumisajaks valiti 1942. aasta, mis jääb Saksa okupatsiooni aega. „Seda pole palju kajastatud, see aeg tundus vastuoluline ja põnev taust, millesse meie tegevus istutada,” sõnab Algus.

„Kindlasti saab filmis nalja, seda ikka oodatakse Lutsuga seonduvalt, aga samuti on seal lutsulikku elutruud draamat, on põnevust ja muidugi on seal armastust,” kirjeldab Algus.

Veel saab filmis näha kaunist Vooremaad ja varasemast juba tuttavat Paunveret, mis on Oskar Lutsu lugude sarja keskne sündmuskoht.

„Võtame asja väga tõsiselt, tahame luua teose, mis on eelkäijatega igati samaväärne. Vastutus on suur ja samuti ka ootused, üritame ülesande kõrgusel olla,” ütleb Algus.

„Usun, et Oskar Luts oleks rahul, kui näeks, mida teeme ja kuhu liigume,” lausub ta.

„Talvest”

„Talve” tegevustikku raamib Arno Tali poja, Arnoldi naasmine kodumaile, mis puhub Paunvere noorte Tootside, Kiirte ja Teelede vahel lõkkele kirgliku armukolmnurga. Okupatsiooniaja piirangutest hoolimata prassitakse ja pidutsetakse, käiakse ehal ja kembeldakse, nooruslik uljus ei lase end ohtlikulgi ajal kammitseda. Filmis on oluline koht ka armastatud vanemal põlvkonnal, kus Teele, Kiir ja teised ammu tuttavad tegelased oma laste õnne nimel maid jagavad. „Talve” paneb Paunvere-saagale väärika ja üllatava lõpu. Ekraani täidab lutsulik eluterve huumor, kirglik armulugu, põnev ajalooline taust ja muidugi hingematvalt kaunis Vooremaa.

Tootja: Kassikuld OÜ. 

Osades: Riina Hein, Margus Lepa, Hennesi Schmidt, Karl Robert Saaremäe, Franz Malmsten, Saara Nüganen, Märt Koik, Harry Kõrvits, Meelis Rämmeld, Kersti Tombak jt.