Inimesed

ÄRA KARDA ARMUDA! Mida on bestselleri „Söö, palveta, armasta“ autor oma fännidele õpetanud? 

Triin Tael, 18. juuli 2019 00:01
JULGEB ELADA: Elizabeth Gilbert kinnitab oma loomingu ja eraeluga, et õnne nimel tuleb tegutseda. Ta ei ahelda end kirjanduses žanridega ega pelga armastuses südant kuulata.Foto: VIDA PRESS

Elizabeth Gilberti mälestusteraamat „Söö, palveta, armasta“ (2006) on inspireerinud tuhandeid lötsis pereemasid kohvrit pakkima ja Bali saarelt hingerahu otsima. Kuid täna 50aastaseks saav USA staarkirjanik on sestsaadik teinud märksa skandaalsemaid kannapöördeid. „Ära palu vabandust armumise eest. Meil on üksainus elu ning patt oleks seda maha norutada,“ on vaid üks õppetund paljudest, mida Gilbert on oma fännidele andnud. 

Õnn on otsuse küsimus

Miljonite naiste silmis piibliks kujunenud „Söö, palveta, armasta“ näitab, et õnne ei tohi ootama jääda, vaid selle nimel tuleb ise tegutseda. Oma eluga ummikusse jooksnud Gilbert hülgas abielu purunemise järel uue toksilise kallima ning pages Itaaliasse, kus asus kohalikke hõrgutisi nautima ja itaalia keelt keelt õppima. India guru ütles kirjanikule, et inimeste silmis tähendab õnn vedamist. „Aga õnn on isikliku jõupingutuse tulemus.“ Ja pingutada tuleb pidevalt. Kui laseme elutingimustel endale piire seada ja käega lööme, ei saa me eales külluslikku rõõmu tunda. Jah, saatuse eest ei pruugi pääseda, kuid me saame ise valida, millele oma aega kulutame, kellega suhtleme, kellega oma ihu ja elu ja raha ja energiat jagame. „Saan ise otsustada, kas võtan oma elu ebasoodsaid olukordi needuse või võimalusena. Saan ise valida sõnu ning hääletooni, millega kõnelen. Ja ennekõike saan valida oma mõtteid,“ on kirjanik öelnud.

Piinatud geeniustesse Gilbert ei usu. Teoses „Suur võluvägi: hirmudest vaba loominguline elu“ kinnitab ta: ta peab olema kõigis eluvaldkondades õnnelik ja rahul, et suuta kirjutada. Ja loominguliseks tegevuseks pole meil vaja kelleltki luba küsida. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.03.2019
„Söö, palveta, armasta" autor leidis pärast sõbratari surma uue armastuse
06.01.2018
„Rayya oli mu armastus, mu süda, mu parim sõber..."
05.01.2018
Vähk murdis menuraamatu „Söö, palveta, armasta" autori lesbikallima
08.06.2017
"Söö, palveta, armasta" autor naitus lootusetult haige lesbikallimaga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee