Anne (vasakult), Emily ja Charlotte oma kunstnikust venna Patrick Branwell Bronte 1834. aasta maalil.Foto: Vida Press
Toimetas Kais Allkivi 19. juuli 2019 16:18
„Vihurimäe“ ja „Jane Eyre“ võinuks jääda avaldamata, kui õdede Brontëde vanaisa Thomas Branwell poleks ajanud äri mõrvareist smugeldajatega, paljastab The Guardian.

Branwelli on alati kujutatud džentelmenist kaupmehena, kuid tema tütrest – ning kirjanikest õdede Emily, Anne'i ja Charlotte'i emast – Mariast raamatut kirjutav Sharon Wright on uurimistöö käigus avastanud mehe ärisidemed tagaotsitud roimaritega, keda üks 1791. aasta dokument nimetas oma piirkonna kõige kurikuulsamateks salakaubavedajateks. Aastal 1778 süüdistati Branwelli selles, et ta takistas tolliametnikke oma kodu läbiotsimises.

Muidugi ei tulnud kõrtsiomaniku ja teekaubitsejana tuntud Branwelli kogu varandus smugeldamisest, ent see aitas 1808. aastal, enne lapselaste sündi, oma pärandust kasvatada. Tema tütar Maria abiellus vaese iiri abivaimuliku Patrick Brontëga ja suri 38aastaselt, jättes oma kuus last õe Elizabethi hoole alla.

Tädi kaudu pärandunud rahaga andis õdede kolmik 1846. aastal välja ühise luulekogu. Brontëde majamuuseumi peakuraator Ann Dinsdale räägib, et peale pidid nad maksma ka esimest romaanide avaldamise eest, enne kui nad – eesotsas Charlotte'iga – tuntuse saavutasid.