Inimesed

MART SANDER: „Laulupidu annab korraks eestlasele julgust olla parem.“ (26)

Mart Sander, 7. juuli 2019 22:46
Foto: Veiko Poks

Laulupeo vajalikkuse üle ei hakata ilmselt kunagi arutlema. Ent muutuvate aegade prisma sunnib kõike kui mitte ümber hindama, siis vähemalt uuest rakursist vaatlema ja küsitlema. Nii püstituvad iseenesest küsimused: kui laulupidu on vajalik, siis kellele ning miks?

Rongkäigud, paraadid ja protsessioonid väljendavad alati kas protesti või tänu ja on mõeldud tõstma avalikkuse teadlikkust. Kui marsivad kas homod, ristirahvas, punaarmee või ekrelased, teevad nad seda ajendatuna levitamist vajavast sõnumist, mis on kas jõuline üleolek, poliitilise võimu / Jumala ülistamine või trotslik oma meelsuse näitamine. Teisisõnu: rongkäik on mõeldud kellelegi teisele – välispidisele vaatajale.

Nii sündis ka laulupidu. See ei olnud väljakujuneva rahva ühtne, spontaanne tahteavaldus, nagu me tahaksime seda näha: tegu oli sakslaste organiseeritud ja Vene tsaari kiituseks pühendatud tänupeoga. Kui ka keegi julges loota, et sellest saab kunagi eestluse palverännak, olid need ilmselt saksa keelt kodukeelena rääkivad pastorid ja literaadid, kes hakkasid end vaimselt (ehkki pisut patroniseerivalt) seostama tärkava rahvakilluga. Et lauluseltsid ja laulupäevad olid puhtalt saksa kultuuriruumi ettevõtmised, on loogiline, et sakslased kasutasid maarahva kultuursaksastamist ära oma protestiaktsioonis venestamispoliitika vastu, ehkki aktsioon ise oli maskeeritud tsaaritänulikku vormi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

18.07.2019
Veebi vahendusel vaadati laulu- ja tantsupidu isegi Jaapanist ja Mehhikost
08.07.2019
LAULUPEO PILETISAAGA TAUST: ühel elustamist vajanud inimesel vedas, hüpoteetilisel järgmisel võinuks minna traagiliselt
08.07.2019
Lugejakiri | Mis kärumaffia see laulupeol oli? Emmed võiks oma võsukestega koju jääda!
08.07.2019
Lugejakiri | Laulupeo korraldajad oleksid võinud hoiatada, et kõigile pileteid ei jätku

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee