LAINE: Nagu ikka, elas rahvas laulupeol kaasa laineid tehes. Ka Toomas Hendrik ja Ieva Ilves, Jüri Ratas, Mailis Reps ja Urmas Reinsalu lainetasid hoogsalt.Foto: Rauno Vahtre
Ohtuleht.ee 7. juuli 2019 21:05
Laupäeva õhtul toimunud XXVII laulupeo „Minu arm“ avakontserdil tegid 82 000 osalenud inimest hüppega eesti muusikaajalukku sügava kummarduse kõikidele õpetajatele. Pühapäevasest juubelipeo kontserdist sai koos lauljate ja muusikutega osa üle 100 000 inimese.

Rongkäiguga saabus lauluväljakule juubelipeotuli, mille laulupeo kunstilised juhid kandsid 25 000 avaühendkooris seisnud laulja silme all torni. Sellele järgnes eesti muusika hittide paraad. Õhtut kroonisid aga ühislaulud rahvaga.

Avakontserdi kava koosnes eesti heliloojate ja nende õpetajate loodud muusikast. Ühes rahvaga pöörasid lauljad ja muusikud pilgu oma muusikalistele eelkäijatele. Laulupeo esimesel päeval kõlasid näiteks Jānis Cimze 1872. aastal ilmunud lugu „Rīga dimd“ Kaspars Putniņš juhatusel ja Tauno Aintsi 2017. aastal loodud ning kordamisele tulnud laul „Üksi pole keegi“, mida juhatas peadirigent Peeter Perens. Avakontserdil kõlasid 26 teost eesti muusikaklassikast, mida juhatasid Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste, Kristiina Poska, Olari Elts, Risto Joost ja teised. Villem Kapi soololaulu esitas Ain Anger, keda saatis klaveril avakontserdi muusikajuht Siim Selis.

Laulupeo teise päeva avasid lastekoorid. See oli esimene laulupeokogemus ligi 7000 mudilasele. Kell 15 jäeti piletimüük katki, sest koos esinejatega oli lauluväljakul juba 100 000 inimest. See on kriitiline piir, mida ei saa lauluväljakul ületada, sest see pole enam turvaline – pääste- ja meditsiinitöötajatel on raske läbi sellise rahvasumma abivajajateni jõuda. Õnneks ei pidanud keegi päris pika ninaga jääma, sest Vabaduse väljakul oli üles pandud suur ekraan, kust sai otsepilti jälgida. Ekraane oli 15 kohas üle Eesti, mille vahendusel said laulusõbrad peole kaasa elada.