Üritused

ÕL VIDEO | Kuidas saab tantsupeost osa nägemispuudega inimene? (2)

Indra Suvi, Reelika Vaiksaar | Video: Stanislav Moshkov, 5. juuli 2019 09:20
Foto: Stanislav Moshkov
Kirjeldustõlke kuulamiseks koguneb Kalevi staadionile ligi 100 nägemispuudega inimest. XX tantsupeo peaproov jõuab nendeni raadiosaatjaga varustatud kõrvaklappide abil. Edasi antakse ohtralt kirjeldusi tantsijate moodustatavatest mustritest, liigutustest, rahvarõivastest ja emotsioonidest.

Et toimuvast moodustuks tervik, on nägemispuudega inimeste kasutuses ka spetsiaalsed raamatud, mis sisaldavad reljeefseid kujutisi mustritest, mida tantsijad staadioni muruplatsile looma hakkavad. Lisaks leiab taktiilsest teatmikust tantsupeo lühitutvustuse ja tantsude pealkirjad ning autorid ja esitajad.

Samal teemal

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia õppejõu Piret Ausi sõnul on nägemispuudega inimeste huvi tanstupeo projekti vastu olnud suur. „Pimedad, vaegnägijad, kurdid, vaegkuuljad ja ratastoolis inimesed kõik janunevad kultuurisündmuste järele,” kinnitab Aus, kes on ühtlasi kirjeldustõlke korraldamise eestvedajaks.

Tõlke loomisele aitas kaasa ka mitu nägemispuudega inimest, üheks neist oli Jakob Rosin. Tema sõnul on kirjeldustõlge Eestis suhteliselt uus asi ning tal on hea meel, et puuetega inimesi kaasatakse kultuurisündmustesse aina rohkem. „Tagasiside on siiani olnud äärmiselt positiivne juba kas või sellepärast, et sarnaseid asju on Eestis väga vähe tehtud. Ma arvan, et ühiskond märkab seda,” sõnab Rosin. Kirjeldustõlget oli võimalik kuulata ka 2017. aasta noorte tantsupeol.

„Ilma kirjeldustõlketa oleks tantsupidu meie jaoks lihtsalt kontsert, mitte tantsuetendus,” ütleb Kairi Kivitar, kes pimedana aitas samuti kirjeldustõlget täiustada. Tänu projektile jõuab tantsupidu ka temani. „Pisar tuleb silma, kui me juba siin proovides oleme kirjeldust ja muusikat koos kogenud. Pilt hakkab ajus jooksma ja see on fantastiline,” räägib Kivitar.

„Tähelepanu tuleb pöörata erivajadusega inimestele ja nende kaasamisele ning töötada välja neile sobivaid lahendusi. See on hoolivasse ja kaasaegsesse kodanikuühiskonda pürgiva Eesti elementaarne tulevik,“ rõhutab projekti eestvedaja Piret Aus.

Kõik soovijad saavad kuulata kirjeldustõlkega otseülekannet tantsupeo kolmandast etendusest reedel kell 17:45 ETV alternatiivselt audiokanalilt või heliliste subtiitrite helikanalilt.

Vaata videost, mida kuulevad nägemispuudega inimesed kõrvaklappidest!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee