Inimesed

Graafik Tõnis Vint 22. IV 1942–22. VI 2019

„Tõnis Vint ei olnud mitte ainult kunstnik ja õpetaja, vaid ka vaimne ja sotsiaalne liider.“ 

Katrin Helend-Aaviku, Jaanika Vilipo, 25. juuni 2019 00:01
KUNSTNIK JA ÕPETAJA: Tõnis Vindi kursusekaaslane, tekstiilikunstnik Anu Raud ütleb: „Ma arvan, et Tõnis oli Eesti kunstis ja graafikas väga tugev jõud. Ta oli ligitõmbav isiksus, tema juures käidi õppimas. Ta oskas kirglikkust ja salapära, ja kunstis ongi kirglikkust ja salapära, nii ilusasti serveerida, et noored olid temast väga vaimustuses.“Foto: Eesti Kunstnike Liit
„Tõnisel oli imepärane võime vene aja piiratud võimaluste kiuste, saada kätte vajalik informatsioon. Ja seda ta innukalt ka jagas. Tõnise jaapanlikult disainitud korteris käidi tema uusi töid ja raamatuid vaatamas. Alati oli seal midagi põrutavalt uudset. Muu maailm avanes otsekui võluväel meie ees,“ räägib 22. juunil igavikku lahkunud graafikust, paljude kunstnike eeskujust ja õpetajast Tõnis Vindist tema vend, kunstnik Toomas Vint.

Graafik Tõnis Vinti on nimetatud Eesti kunstimaailma üheks olulisemaks mõjutajaks, väga hea kompositsioonitundega kunstnikuks. Vabaks kunstnikuks. Ka õpetajaks. Selleks just eriti. Teda huvitasid Idamaade kultuur, geomeetria, ornamendid, mis lõid tema ümber ka salapära, põnevust ja müstikat. Nii tajusid seda need, kes on osa saanud kokkusaamistest tema kodus, mis on alates 60. aastate lõpust olnud kohaliku kunstielu keskpunktiks. Tõnis Vinti meenutavad vend Toomas Vint, Anu Raud, Leonhard Lapin, Jüri Arrak, Jaak Kangilaski, Signe Kivi ja Viive Noor.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

21.05.2020
GALERII | Eesti Kunstnike Liidu 20. kevadnäitus
12.05.2020
„Väike, ilus, stiilne, lahke – selline oli Mare Vint ja selliseks ta ka jäi.“
22.06.2019
Suri graafik Tõnis Vint
07.02.2018
Kui palju maksab kunst mu kodus?